Medycyna

Ziołolecznictwo – alternatywa czy uzupełnienie terapii tradycyjnej

Niekiedy tradycyjna medycyna jest bezradna wobec dokuczających nam dolegliwości. Zażywane leki nie pomagają, a tylko obciążają organizm, przez co wywołują negatywne skutki uboczne. W takich sytuacjach wiele osób się po leki ziołowe i preparaty roślinne.

Lecznicza moc roślin

Ostatnimi czasy ziołolecznictwo zyskuje na znaczeniu. W mediach coraz częściej opisuje się pozytywne przypadki terapii przy pomocy roślin. Przyroda obfituje w gatunki o cennych właściwościach. Można je stosować nie tylko w leczeniu schorzeń, ale też jako profilaktyka. To tańsze, bezpieczniejsze dla organizmu i niekiedy skuteczniejsze rozwiązanie od zażywania tabletek syntetycznych.

Z tego rośnie popularność ziołolecznictwa. Co to takiego? Zgodnie z definicją encyklopedyczną jest to dział medycyny i farmakologii zajmujący się powstawaniem leków z roślin (ziół) oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii.

Fitoterapeuci zajmują się badaniem właściwości leczniczych roślin. Ustalają mechanizm oddziaływania leków na człowieka oraz metabolizm substancji obecnych w lekach roślinnych. Poza tym określają dawkowanie tych preparatów. Odkrywają ewentualne działania niepożądane wynikające z zażywania fitofarmaceutyków. Próbują również określić, czy i jakie interakcje zachodzą między nimi a tradycyjnymi medykamentami.

Osoby pracujące w ziołolecznictwie poszukują nowych leków roślinnych i starają się odkryć nowe zastosowania tych już istniejących. Wykorzystują do tego dane etnofarmakologiczne, czyli związane z biologicznymi właściwościami produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pływanie – najlepsza rehabilitacja dla osób z bólami pleców

Pływanie pozwala na odciążenie kręgosłupa i całego aparatu ruchu. Sprawia to, że można wykonać więcej ćwiczeń niż na powierzchni. Aktywności...

Zamknij