Choroby

Zawał serca – czy można mu zapobiec?

Zawał serca powstaje na skutek czynników, takich jak blaszki miażdżycowe w tętnicach lub nadciśnienie tętnicze. Aby zapobiec atakowi serca, należy stosować zdrową, zbilansowaną dietę, a także dbać o aktywność i wyeliminować używki. Osoby, które są już po zawale, mogą przyjmować leki zmniejszające ryzyko kolejnego.

Zawał serca – przyczyny

Zawał serca powstaje na skutek wielu czynników. Jedną z najczęstszych przyczyn jest pojawienie się blaszek miażdżycowych, które zmniejszają lub zatykają światło naczyń tętniczych. Powoduje to niedokrwienie narządów, do których dochodzi tętnica. Kiedy blaszka miażdżycowa pęknie, może doprowadzić do wytworzenia się skrzepów, a te – do całkowitego zamknięcia tętnicy wieńcowej. To bezpośrednia przyczyna zawału serca. Kolejnym czynnikiem jest palenie papierosów, bowiem zawarte w nich związki przyspieszają proces zlepiania się płytek krwi oraz rozwój miażdżycy. Blaszki miażdżycowe powstają także na skutek dużej ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie. Zawał serca może być też spowodowany siedzącym trybem życia, nadużywaniem alkoholu, nadciśnieniem tętniczym, stresem i predyspozycjami genetycznymi. Warto więc zadbać o profilaktykę, aby zapobiec tej groźnej chorobie. Profilaktykę dzieli się na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Pierwotna ma na celu zapobiec wystąpieniu pierwszego zawału serca i obejmuje głównie zmianę stylu życia. Natomiast wtórna ma nie dopuścić do kolejnego zawału. Stosuje się w niej leczenie farmakologiczne i podaje preparaty, takie jak Acard.  Pomagają one również tym, u których ryzyko powtórnego zawału jest wysokie.

Profilaktyka pierwotna zawału serca

Pierwotna profilaktyka zawału serca dotyczy zmiany nawyków żywieniowych. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać duże ilości świeżych warzyw i owoców. Są one źródłem błonnika i korzystnie działają na cały organizm. Warto też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Należy ograniczyć ilość tłuszczy zwierzęcych, a zamiast nich wprowadzić produkty z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Oprócz tego trzeba wprowadzić codzienną aktywność fizyczną, np. spacery lub pływanie. Ważne jest ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie używek takich jak papierosy i alkohol. Jeśli występują choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze bądź hipercholesterolemia, należy je leczyć. Schorzenia te zwiększają bowiem ryzyko zawału serca.

Zawał serca – profilaktyka wtórna

Wtórną profilaktykę stosuje się u pacjentów, którzy przeszli już jeden bądź więcej ataków serca. Powinni stosować wszystkie zalecenia profilaktyki pierwotnej. Oprócz tego zaleca się, aby przyjmowali leki zmniejszające ryzyko kolejnego zawału serca. Do tej grupy należą leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz niektóre beta-blokery.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jonoforeza: istota i zastosowanie

Leczenie urazów i zmian przeciążeniowych w aparacie ruchu może odbywać się na wiele sposobów. Do najczęściej stosowanych należy fizykoterapia, czyli...

Zamknij