Choroby

Zapłodnienie metodą in vitro – co trzeba wiedzieć? – Invimed

Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę, dotyczy około 20% par w Polsce. Przyczyny tego stanu są różne i obejmują nie tylko wady anatomiczne, ale również styl życia. Jedną z metod leczenia niepłodności jest metoda in vitro. In vitro jest jedną z metod leczenia niepłodności. Przed skorzystaniem należy wiedzieć, jak się przygotować, ile kosztuje in vitro i czy jest skuteczne?

Zapłodnienie in vitro – jak się przygotować?

Po usłyszeniu o możliwości leczenia niepłodności i zajścia w ciążę poprzez zapłodnienie pozaustrojowe, wiele par zastanawia się, na czym ta metoda polega, ile kosztuje in vitro i jak się do niego przygotować. Wszelkie wątpliwości i pytania, na przykład dotyczące tego, czy in vitro jest skuteczne, zostaną rozwiane na pierwszej wizycie w klinice. Trwa ona około 40 minut. Przeprowadzany jest wtedy szczegółowy wywiad, badania i analiza dotychczas uzyskanych wyników. Lekarz wybiera optymalną metodę zapłodnienia i rozpoczyna stymulację hormonalną kobiety.

 

Przygotowania do zabiegu in vitro powinny obejmować kobietę i mężczyznę. Opierają się głównie na zmianie stylu życia na zdrowszy: redukcji stresu, odpoczynku, zrezygnowaniu z używek, zadbaniu o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych – między innymi kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.

Zapłodnienie in vitro – co to jest?

In vitro to metoda leczenia niepłodności, w której do połączenia plemnika z komórką jajową dochodzi poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Następnie powstały w ten sposób zarodek jest umieszczany w macicy. Pierwszą fazą jest stymulacja hormonalna owulacji, następnie pobierane są kobiece jajeczka i nasienie od mężczyzny (partnera lub dawcy). Ostatnie dwa etapy to połączenie komórek rozrodczych męskich i żeńskich , a następnie wprowadzenie powstałego zarodka do organizmu kobiety. Z terapii mogą skorzystać pary i małżeństwa. Skuteczność metody in vitro to około 40 procent. Koszt in vitro w klinice InviMed wynosi w zależności od miasta 6500 – 7750 złotych.

Niepłodność – problem współczesnego społeczeństwa

Światowa Organizacja Zdrowia określa niepłodność jako niemożność poczęcia dziecka mimo regularnego współżycia bez antykoncepcji przez rok. Za problemy z zajściem w ciążę w połowie przypadków odpowiada organizm kobiety i tyle samo przyczyn stoi po stronie mężczyzny. Diagnostyka obejmuje szczegółowe badania, między innymi: badanie ginekologiczne, monitorowanie owulacji, analizę nasienia i oznaczenie stężenia hormonów we krwi. Dla niektórych par jedyną szansą na zostanie rodzicami jest zapłodnienie metodą in vitro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje in vitro? Dofinansowanie do in vitro

Procedura leczenia niepłodności metodą in vitro nie należy do najtańszych, a jej średni koszt szacowany jest na 8000 zł. Kwota...

Zamknij