Choroby

Zapłodnienie metodą IMSI – kiedy można wykorzystać metodę?

Metoda IMSI jest znacznie dokładniejszą metodą niż standardowa procedura docytoplazmatycznej mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI), ponieważ następuje tu znacznie dokładniejsza selekcja morfologiczna męskiej komórki rozrodczej.

Metoda IMSI to jedna z metod wspomaganego rozrodu. IMSI to skrót od angielskiej nazwy tej metody, czyli Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection. Oznacza to docytoplazmatyczną iniekcję morfologicznie i jakościowo wyselekcjonowanych plemników. Metoda IMSI jest najnowocześniejszą metodą zapłodnienia, która daje bardzo dobre efekty w postaci ciąży. W Polsce wykorzystanie tej metody sięga mniej więcej 2006 roku.

 

Metoda IMSI – na czym polega?

 

Zapłodnienie metodą IMSI to nowoczesna metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Od innych metod wyróżnia ją to, że plemniki wykorzystywane do procesu zapłodnienia są dokładnie ocenione pod kątem ich morfologii. Najlepszy pod względem jakości i morfologii plemnik zostaje wszczepiony do cytoplazmy (czyli wnętrza) komórki jajowej. Istnieje również metoda ICSI, czyli docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika. Jednak IMSI od ICSI wyróżnia znaczna dokładność oceny męskich komórek rozrodczych. Oceny plemników dokonuje doświadczony embriolog przy użyciu nowoczesnych, bardzo dokładnych mikroskopów. Pozwalają one na ocenę pod powiększeniem 6600x nawet najmniejszych szczegółów morfologicznych główwki plemnika, a tym samym wyselekcjonowanie jednego, idealnego plemnika.

 

Ocena morfologii plemnika dotyczy szczegółowej budowy główki, w której znajduje się materiał genetyczny.

Plemnik łączy się się z komórką jajową podczas zabiegu mikromanipulacji. Następnie tak zapłodniona komórka jajowa umieszczona zostaje w inkubatorze, który zapewnia odpowiednie warunki, na wzór panujących w organizmie kobiety. Zarodek jest hodowany w inkubatorze przez 2-3, do 5 dni, a następnie zostaje on transferowany do jamy macicy kobiety, bądź poddany witryfikacji.

Pojedyncza procedura IMSI to koszt około 6-7 tysięcy złotych.

 

Wskazania do wykorzystania metody IMSI

 

Metoda IMSI polecana jest parom, u których wcześniejsze metody zapłodnienia pozaustrojowego zawiodły, a szczególnie chodzi o metodę ICSI, a także parom u których badanie nasienia partnera wykazało teratozoospermie. Metoda IMSI pozwala na dokładniejszą ocenę plemników, dlatego też jeśli przyczyna niepłodności leży po stronie męskiej, ta metoda daje zdecydowanie większe szanse powodzenia.

 

Skuteczność metody IMSI

Im lepsza selekcja plemników, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłodnienie osiągnie skutek. Póki co mówi się o znacznej przewadze metody IMSI nad standardową metodą ICSI, choć brak jest póki co dokładnych danych statystycznych. Obserwuje się jednak tendencję do częstszych powodzeń prób in vitro, a także większą możliwość donoszenia ciąży. Nie wszystkie ośrodki dysponują jednak sprzętem, a także doświadczonym personelem embriologicznym pozwalającym na przeprowadzenie tej procedury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są strefy erogenne na ciele kobiety?

Skóra każdego człowieka obfituje w miejsca, które wykazują szczególną wrażliwość na dotyk. Strefy erogenne na ciele kobiety są o wiele...

Zamknij