Choroby

Zapalenie płuc – objawy, rodzaje, przyczyny

Zapalenie płuc to ostra choroba infekcyjna, którą najczęściej wywołują bakterie i wirusy. W przebiegu schorzenia występuje charakterystyczny świszczący oddech, ból klatki piersiowej czy kaszel. Objawy zapalenia płuc to także: gorączka, duszność i problemy z oddychaniem. Chorobę klasyfikuje się na 3 sposoby: ze względu na miejsce w którym doszło do zachorowania, czynnik, który doprowadził do choroby, a także lokalizację stanu zapalnego w płucach.

 

Czym jest zapalenie płuc?

Zapalenie płuc to choroba infekcyjna o ostrym przebiegu. Stan zapalny obejmuje miąższ płuc, czyli pęcherzyki bądź przestrzeń śródmiąższową narządu. Chorobę wywołują najczęściej bakterie i wirusy oraz rzadziej pasożyty i grzyby.

 

Zapalenie płuc – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia płuc to: przyspieszony i świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność oraz kaszel. Na początku choroby jej symptomy mogą przypominać grypę. Mogą pojawić się dreszcze, gorączka, złe samopoczucie i uczucie zmęczenia. W trakcie badania lekarskiego lekarz słyszy charakterystyczne szmery w płucach. Zdarza się, że zapalenie płuc bywa powikłaniem po chorobach zakaźnych czy infekcjach dróg oddechowych. W przypadku, gdy po przejściu choroby kaszel nie ustępuje i staje się bardziej uporczywy jest to sygnał, aby jak najszybciej zgłosić się na konsultację lekarską.

 

Zapalenie płuc – rodzaje

Rodzaje zapalenia płuc klasyfikuje się ze względu na: czynnik wywołujący, lokalizację rozwoju stanu zapalnego w narządzie oraz miejsca zachorowania.

 

Klasyfikacja zapalenia płuc w oparciu o czynnik, który wywołuje chorobę:

  • bakteryjne zapalenie płuc – stan zapalny wywołują bakterie,
  • wirusowe zapalenie płuc – najczęściej jest powikłaniem po przebytej grypie,
  • atypowe zapalenie płuc – wywołują patogeny o zupełnie innej budowie komórkowej, niż takie, które powodują zwykły stan zapalenia miąższu płuc,
  • alergiczne zapalenie płuc – pojawia się, gdy organizm jest narażony na wielokrotny kontakt z alergenami wziewnymi,
  • grzybicze zapalenie płuc – występuje na skutek zakażenia grzybami,
  • chemiczne zapalenie płuc – chorobę powodują substancje chemiczne, które dostały się do pęcherzyków płucnych lub oskrzeli.

 

Rodzaje choroby zależą także od umiejscowienia się stanu zapalnego w płucach. Odoskrzelowe zapalenie płuc obejmuje zarówno płuca, jak i oskrzela. Ogniska zapalne powstałe w narządzie są bezpośrednio związane z końcowymi odgałęzieniami drzewa oskrzelowego, skąd stan zapalny rozprzestrzenia się na płuca. Z kolei płatowe zapalenie płuc obejmuje cały płat płuca, razem z opłucną. Chorobę najczęściej powoduje bakteria nazywana paciorkowcem. Schorzenia rozwija się gwałtownie, zwykle u osób o bardzo niskiej odporności organizmu.

 

Zapalenie płuc można również rozróżnić ze względu na miejsce, w którym doszło do zakażenia bakteriami lub wirusami wywołującymi chorobę. Do szpitalnego zapalenia płuc dochodzi u osób hospitalizowanych, najczęściej przebywających na oddziałach intensywnej opieki. Na rozwój choroby najbardziej narażone są: osoby starsze, pacjenci po długotrwałej antybiotykoterapii bądź z mechanicznie podrażnionymi drogami oddechowymi, np. na skutek stosowania rurek dotchawiczych.

 

Zapalenie płuc przyczyny

Zapalenie płuc najczęściej wywołują wirusy, zwłaszcza grypy, bakterie, np. gronkowca złocistego, grzyby Pneumocystis jiroveci oraz nietypowe drobnoustroje, jak: Mycoplasma pneumonie. Alergiczne choroby infekcyjne układu oddechowego powoduje kontakt z alergenami wziewnymi. Zapalenie płuc może również rozwinąć się na skutek substancji chemicznych, które dostały się do oskrzeli bądź pęcherzyków płucnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zakrzep – jak powstaje i dlaczego jest groźny?

Zakrzep tworzy się na skutek zlepiania się płytek krwi i przyklejania się ich do wnętrza uszkodzonych żył. Na zakrzepicę żylną...

Zamknij