Choroby

Zakrzep – jak powstaje i dlaczego jest groźny?

Zakrzep tworzy się na skutek zlepiania się płytek krwi i przyklejania się ich do wnętrza uszkodzonych żył. Na zakrzepicę żylną są narażone mało aktywne osoby, a także przewlekle chorzy. Zakrzep może spowodować zator płucny, prowadzący do szybkiego zgonu.

Płytki krwi a zakrzep

Płytki krwi są to niewielkie substancje będące składnikami krwi. W trakcie procesu krzepnięcia krwi zlepiają się ze sobą. U zdrowych osób krew płynie do serca przez naczynia krwionośne (żyły) bez żadnych zakłóceń. Tego typu pracę umożliwiają zastawki i mięśnie znajdujące się we wnętrzu żył. Kiedy zastawki nie spełniają swojej funkcji, krew zalega w naczyniach. Zwiększa to ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego, który prowadzi do uszkodzenia warstwy nabłonka wyściełającego żyły. W miejscach, w których jest on uszkodzony, płytki krwi przyklejają się do niego oraz do siebie nawzajem. W ten właśnie sposób powstaje zakrzep. Utrudnia od odpływ krwi do serca oraz zmniejsza światło w naczyniach krwionośnych. U osób, które mają zakrzepicę, w przebiegu której pojawiają się zakrzepy, stosuje się leki przeciwpłytkowe. Zmniejszają one ryzyko tworzenia się zakrzepów, zapobiegając zlepianiu się płytek. Do tego typu preparatów należy Plavix, zawierający klopidogrel.

U kogo najczęściej pojawiają się zakrzepy?

Choroba zakrzepowa najczęściej rozwija się u osób po 40. roku życia, szczególnie u tych, którzy podejmują niewielką aktywność fizyczną. Ściany żył mają u nich mniejszą elastyczność i ulegają pogrubieniu. Wpływa to niekorzystnie na zastawki, uszkadzając je. Zakrzepica i związane z nią zakrzepy pojawiają się u pacjentów chorych na nowotwory i schorzenia w obrębie układu krążenia. Są to m.in. nadmierna krzepliwość krwi, zapalenie żył powierzchownych oraz żylaki. Choroba zakrzepowa bywa też spowodowana urazami chirurgicznymi, szczególnie ginekologicznymi i ortopedycznymi. Może też być skutkiem przebytego udaru bądź zawału oraz przyjmowania leków na menopauzę i hormonalnych. Zakrzepica rozwija się także u chorych na przewlekłą białaczkę, ale też u kobiet w ciąży. Jej przyczyną bywa noszenie obcisłej odzieży, a szczególnie spodni oraz przegrzanie organizmu. Niekorzystne dla funkcjonowania naczyń krwionośnych jest też jedzenie dużych ilości cukru oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a także otyłość.

Zakrzep a powstanie zatoru

Zdarza się, że zakrzep ulega oderwaniu. Wtedy płynie on razem z krwią do serca, a następnie do tętnicy płucnej. Zazwyczaj dochodzi wtedy do jej zatkania. Objawy zatoru żylnego (nazywanego też zatorem tętnicy płucnej lub zatorem płucnym) pojawiają się nagle i obejmują kłujący ból w klatce piersiowej i duszności. Mogą przypominać zatrucie pokarmowe, ponieważ niekiedy przypominają niestrawność. Zator płucny wiąże się także z kaszlem, gorączką, kłopotami z zachowaniem równowagi i w końcowej fazie – utratą przytomności. Po pojawieniu się tych symptomów często dochodzi do zgonu w ciągu kilku minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z depresją?

Jak wykazuje wiele badań z każdym rokiem coraz więcej osób choruje na depresję. Choroba ta dotyka już co dziesiątego Polaka....

Zamknij