Specjalizacje lekarskie

Wyjaśniamy, czym jest metoda ICSI w leczeniu niepłodności

Jedną z przyczyn niepowodzeń w staraniach o potomstwo jest kiepska jakość nasienia ojca. W takich przypadkach eksperci zalecają zastosowanie specjalnej procedury zapłodnienia in vitro. Chodzi o ICSI, czyli iniekcję plemnika do cytoplazmy komórki jajowej. Z tej techniki można skorzystać m.in. w klinice Invimed.

Iniekcja bezpośrednio do komórki zwiększa szanse na zapłodnienie

Wskazaniem do zastosowania ICSI (skrót od angielskiego Intracytoplasmic Sperm Injection) są kiepskie wyniki badań nasienia. Metodę tę stosuje również w razie niepłodności autoimmunologicznej, czyli w sytuacji, gdy układ odpornościowy dawcy niszczy jego plemniki. Technikę ICSI zaleca się także wtedy, gdy w przeszłości para podejmowała nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego.

Na czym polega zapłodnienie ICSI? Gdy liczba plemników i ich ruchliwość będzie zbyt mała, trzeba dokonać selekcji. Eksperci wybierają te komórki, które odznacza się najlepszymi parametrami. Następnie wprowadzają plemnik do dojrzałej komórki jajowej. To z kolei pozwala wyeliminować niepłodność spowodowaną nieprawidłową budową żeńskich gamet.

Procedura ICSI odznacza się wyższą skutecznością niż tradycyjne in vitro. Wynika to z natury tej metody. Plemniki wprowadza się bezpośrednio do komórki jajowej. W związku z tym wystarczy zaledwie kilka męskich gamet. Zadaniem specjalistów jest wybranie tych najlepszych.

Jak przebiega zapłodnienie pozaustrojowe ICSI? W skrócie: różni się tylko tym jednym etapem. Pozostałe fazy są identyczne z tradycyjną procedurą in vitro. Oznacza to, że najpierw następuje stymulacja hormonalna. Później od kobiety pobiera się komórki jajowe. Trzecim stadium jest właśnie zapłodnienie ICSI. Wreszcie następnie podaje się zarodki do macicy.

Stymulacja hormonalna – przebieg zabiegu

Celem stymulacji hormonalnej jest zwiększenie liczby pęcherzyków Graafa. By to osiągnąć, pacjentka przyjmuje stosowne leki, które dopasowuje się indywidualnie. Na wybór substancji stymulującej wpływa wiele czynników. Do najważniejszych należą: wiek kobiety, masa ciała, dotychczasowe efekty pobudzania produkcji pęcherzyków Graafa.

Leki hormonalne podaje się w formie zastrzyków podskórnych. To sprawia, że po krótkim przeszkoleniu można wykonać je samodzielnie, bez konieczności odwiedzania kliniki czy placówki służby zdrowia.

Terapia trwa 10-12 dni. Istotne jest to, by zastrzyki robić o stałych porach. Efekty stymulacji kontroluje się poprzez badania USG oraz badanie poziomu estradiolu. Gdy pęcherzyki stają się odpowiednio duże, lekarz prowadzący zaleca zakończenie kuracji i zleca wykonanie punkcji. Pacjentka otrzymuje również lek wywołujący owulację. Powinna go przyjąć na 35-37 godzin przed pobraniem komórek.

Iniekcja męskiej komórki płciowej do oocytu jest tylko jedną z wielu metod leczenia niepłodności stosowaną w klinice Invimed. Oprócz niej osoby chcące zostać rodzicami mogą skorzystać z: zapłodnienia in vitro IMSI-6600, inseminacji domacicznej, witryfikacji, IVM, AZH, MSOME-6600, TESA/PESA, PGD, PGS. Metodę dobiera się do przyczyn problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy?

Ryzyko zakrzepicy można zminimalizować, przyjmując preparaty przeciwpłytkowe bądź przeciwzakrzepowe. Pomocna jest dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i resweratrol. Osoby...

Zamknij