Choroby

Wybielanie zębów – metody i przebieg poszczególnych procedur

Wybielanie zębów jest dość popularne. Można je wykonać na wiele sposobów, samodzielnie lub z pomocą stomatologa.

Po co wybielać zęby?

Każdemu marzy się śnieżnobiały uśmiech, znany głównie z reklam. Niestety, dokładne szczotkowanie zębów każdego dnia nie zawsze przynosi zadowalający efekt. Za nieestetyczny lekko żółtawy kolor szkliwa odpowiada między innymi spożywana w dużych ilościach kawa czy mocna herbata. Podobny problem mają również palacze, u których zęby przebarwiają się pod wpływem nikotyny. Biała barwa zależy również od genów. W takich wypadkach wybielanie zębów jest doskonałym sposobem na poprawienie komfortu psychicznego i odświeżenie uśmiechu.

Samodzielne wybielanie przy pomocy pasty

Wiele osób zaczyna przygodę z wybielaniem zębów w zaciszu własnego domu. Wówczas sięga się najczęściej po specjalne pasty dostępne w aptekach i niektórych drogeriach. Należy jednak uważać przy wyborze produktu, by nie zaszkodzić szkliwu ani dziąsłom. Osoby zainteresowane taką „terapią” muszą zwrócić uwagę na RDA, czyli współczynnik ścieralności zębiny. To nieprawda, że im wyższą wartość znajdzie się na opakowaniu, tym substancja zadziała skuteczniej. Mało tego – pasta o RDA przekraczającym 100 może trwale zniszczyć szkliwo, a także doprowadzić do silnych podrażnień dziąseł. Jeśli jednak podejdzie się do zabiegu z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, można doprowadzić do rozjaśnienia zębów o kilka tonów.

Wybielanie zębów z udziałem specjalisty

Chcąc profesjonalnie wybielić zęby, można się też udać do gabinetu stomatologicznego. Podstawową metodą jest wybielanie nakładkowe. Wówczas dentysta przygotowuje specjalne szyny dopasowane indywidualnie do kształtu zębów pacjenta. Następnie umieszcza w nich specjalny żel, mający na celu wybielać szkliwo. Stomatolog dopasowuje jego stężenie do konkretnych potrzeb po przeprowadzeniu szczegółowego badania. Zwykle zaleca noszenie szyn dwa razy po dwie godziny każdego dnia.

W niektórych gabinetach dentystycznych oferuje się również wybielanie zębów przy pomocy lampy bądź lasera. Oba zabiegi są bardzo podobne. Przed przystąpieniem do któregokolwiek z nich stomatolog oczyszcza zęby z kamienia, a dopiero w kolejnym kroku umieszcza na nich specjalny żel wybielający o bardzo wysokim stężeniu. Później lekarz naświetla go lampą lub laserem, by przyspieszyć jego działanie. Całą procedurę należy wykonać dwa – cztery razy, by osiągnąć spodziewany efekt. To zdecydowanie najskuteczniejsza metoda wybielania zębów, ponieważ efekt okazuje się najbardziej widoczny.

Co zrobić, jeśli zębów nie da się wybielić?

Niektórych zębów, niestety, nie da się wybielić. Czasami są za to odpowiedzialne przebyte choroby, kiedy indziej reakcje chemiczne, jakim został poddany konkretny ząb. Wówczas pozostaje zastosowanie licówek bądź korony ceramicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapłodnienie metodą in vitro – co trzeba wiedzieć? – Invimed

Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę, dotyczy około 20% par w Polsce. Przyczyny tego stanu są różne i obejmują nie...

Zamknij