Choroby

Wirus HPV – jakie choroby wywołuje?

Wirus HPV odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Powoduje on również tworzenie się innych nowotworów, takich jak: rak odbytu, sromu, pochwy czy prącia. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi najczęściej w czasie kontaktów seksualnych.

 

Wirus HPV – rodzaje

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 odmian, z czego około 40 przenoszonych jest w czasie stosunku seksualnego. Zakażenie większością z nich mija samoistnie, w okresie do 2 lat. Niektóre typy wirusa mogą jednak powodować bardzo poważne nowotwory. HPV można podzielić na wirusy niskiego ryzyka oraz wysokiego. Nisko onkogenny brodawczak ludzki odpowiedzialny jest, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, za powstawanie kłykcin kończystych, czyli łagodnych brodawek skórnych, pojawiających się w okolicach narządów rozrodczych. Wirus HPV typu wysoko onkogennego związany jest z występowaniem takich nowotworów, jak:

 

  • Rak szyjki macicy występuje, gdy u kobiety doszło do przewlekłej formy zakażenia wirusem HPV. Im wcześniej zdiagnozuje się chorobę, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. W profilaktyce raka macicy kobiety powinny regularnie poddawać się badaniom cytologicznym, a także reagować na niepokojące objawy, jak: krwawienie między miesiączkami lub po stosunku czy obfitszy okres.

 

  • Rak prącia pojawia się częściej u starszych mężczyzn, którzy są aktywni seksualnie. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby jest nieodpowiednia higiena okolic intymnych, przewlekłe stany zapalne prącia bądź jego urazy mechaniczne, palenie papierosów oraz chorowanie na białaczkę. Zakażenie wirusem HPV u mężczyzn objawia się przede wszystkim silnym bólem prącia, który nasila się w czasie oddawania moczu. Symptomem nowotworu jest również zaczerwienienie, swędzenie pachwin oraz płaskie stwardnienia na penisie.

 

  • Rak odbytu to złośliwy guz końcowego otworu przewodu pokarmowego. Może być on konsekwencją odbytego stosunku analnego bez zabezpieczenia, w trakcie którego doszło do zakażenia wirusem HPV. Czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworu są również uwarunkowania genetyczne. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, jednak w jej zaawansowanym stadium mogą pojawiać się takie objawy, jak: krwawe stolce, biegunki bądź zaparcia, krwawienie z odbytu, kolka jelitowa, bóle brzucha czy uczucie niepełnego wypróżnienia.

 

  • Rak pochwy jest dość rzadkim nowotworem występującym u kobiet. Do jego rozwoju przyczynia się, oprócz zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, także palenie papierosów czy duża ilość partnerów seksualnych. Najczęstsze objawy raka pochwy to: ból w czasie stosunku bądź krwawienie po jego zakończeniu, upławy, bolesne wypróżnianie się czy uczucie parcia na pęcherz moczowy.

 

  • Rak sromu to złośliwy nowotwór warg sromowych i łechtaczki. Nowotwór objawia się w postaci guzka lub owrzodzenia narządów rodnych kobiety, który zazwyczaj łatwo wyczuć przy codziennych czynnościach higienicznych. Rak sromu częściej występuje u osób starszych, około 70. roku życia. Oprócz wyczuwalnych guzów, nowotwór może również objawiać się, np.: trudnościami z siedzeniem, problemami z oddawaniem moczu, bólem lub krwawieniami.

 

 

Wirus HPV – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi najczęściej w czasie stosunków seksualnych – oralnych, genitalnych czy analnych. W przypadku, kiedy zmiany wywołane przez brodawczak ludzki, usytuowane są na zewnętrznych narządach płciowych (takich jak penis czy srom) może dojść do przeniesienia wirusa nawet na bieliźnie czy ręczniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby na ból stawów

Aktywność fizyczna i kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych to skuteczne sposoby na zmniejszenie bólu stawów. Dolegliwości nie są tak dokuczliwe...

Zamknij