Na czym polega rehabilitacja narządu żucia?
Rehabilitacja narządu żucia ma na celu leczenie zaburzeń oraz dolegliwości głównie ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, a także szczęki i żuchwy. Jej celem jest zmniejszenie napięcia w mięśniach, złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości oraz przywrócenie ruchomości stawów. Rehabilitacja narządu żucia wykorzystywana jest także w celach profilaktycznych.
Jednym z elementów rehabilitacji narządu żucia jest masaż relaksacyjny, który poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a także zwiększa ich elastyczność i przyspiesza regenerację. Dzięki masażowi zmniejszają się dolegliwości bólowe oraz obrzęk.
W rehabilitacji narządu żucia wykorzystuje się także ćwiczenia relaksacyjne. Dzięki nim zmniejsza się napięcie w mięśniach, a szczęka, żuchwa i staw skroniowo-żuchwowy są ustawione w fizjologiczny sposób. Zestaw ćwiczeń jest dobierany przez stomatologa. Pacjent może wykonywać je samodzielnie w domu.
Niezwykle pomocna jest szyna relaksacyjna. Jest to silikonowa nakładka na zęby, która podnosi zwarcie szczęki i żuchwy, a tym samym rozluźnia mięśnie i niweluje ich przykurcz. Dzięki szynie relaksacyjnej zmniejsza się ból. Nakładka zapobiega także ścieraniu się zębów.
W leczeniu i rehabilitacji narządu żucia ważne są również:
- leczenie stomatologiczne (np. usunięcie ósemek lub uzupełnienie ubytków),
- korekcja wad zgryzu,
- uzupełnienie braków zębów,
- odpowiednie dopasowanie uzupełnienia protetycznego,
- leczenie farmakologiczne.
Wskazania do rehabilitacji narządu żucia
Do specjalisty powinny zgłosić się osoby, które zaobserwowały u siebie nieprzyjemne objawy o nieustalonej dotąd przyczynie, a w szczególności:
- zaburzenia czucia w obrębie twarzoczaszki,
- szczękościsk,
- dolegliwości bólowe podczas mówienia lub rozdrabniania pokarmów,
- nawracające bóle głowy,
- szumy w uszach,
- trzaskanie i przeskakiwanie stawu skroniowo-żuchwowego,
- blokowanie się żuchwy podczas otwierania ust,
- problemy z otwieraniem lub zamykaniem ust,
- szczękościsk,
- zgrzytanie zębami.
Rehabilitacja narządu żucia jest wskazana dla osób, które przygotowują się do leczenia implantologicznego lub przeszły zabieg z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.
Profilaktyka zaburzeń narządu żucia
Szacuje się, że zaburzenia narządu żucia pojawiły się przynajmniej raz w życiu u 10% osób. Jest to częsty problem, dlatego warto wiedzieć, jak mu zapobiegać. Do działań profilaktycznych należą:
- leczenie chorób jamy ustnej w celu niedopuszczenia do ekstrakcji zębów,
- uzupełnienie protetyczne ubytków zębowych,
- leczenie i rehabilitacja wad postawy,
- unikanie częstego żucia gumy,
- zachowanie ostrożności podczas gryzienia twardych pokarmów.
Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do specjalisty, gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości, ponieważ wczesna diagnostyka i leczenie zwiększają szansę na ich wyleczenie.