Choroby

Toczeń rumieniowaty – jak leczyć?

Choroba ta jest ciężka i wieloobszarową. Toczeń przebiega z zajęciem wielu tkanek i narządów, takich jak: skóra, stawy, nerki, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy, ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Choroba przebiega bardzo różnie, w zależności od tego, w jakim stopniu i które narządy zostały zajęte.

Toczeń to choroba autoimmunologiczna

TRU to toczeń rumieniowaty układowy, jak każda choroba autoimmunologiczna, jest to choroba do końca życia. Współczesna medycyna nie dysponuje lekiem, który wyleczy chorobę. Bardzo ważne żeby został jednak szybko zdiagnozowany, bo tylko wtedy można zatrzymać jego rozwój. Próbuje się leczenia na różne sposoby. Cała kuracja ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu choroby na organizm pacjenta.

Lekarze zgodnie przyznają, że należy poinformować pacjenta o konieczności unikania leków, które potencjalnie mogą nasilać objawy. Niestety jest to dość duże zagrożenie dla stanu zdrowia chorego.

Zmienić styl życia

Samo unikanie niektórych substancji czynnej nie wystarczy. Osoba czerpiąca na toczeń rumieniowaty układowy powinna chronić się przed promieniowaniem słonecznym. Wystawienie się na działanie słońca może mieć bardzo negatywny wpływ na stan skóry objętej chorobą.

U niektórych pacjentek, które zapadają na toczeń rumieniowaty układowy potwierdzono zbieżność ze stosowaną wcześniej terapią estrogenową, należy więc jej zaprzestać w momencie diagnozy. Jest to groźna sytuacja, w której jedna choroba uniemożliwia leczenia innej przypadłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na czym polega ostra niewydolność nerek?

Ostra niewydolność nerek objawia się spadkiem objętości wydalanego moczu. Przyczyną choroby jest najczęściej zmniejszenie się przepływu krwi w nerkach, np....

Zamknij