Choroby

Testy genetyczne i ich znaczenie w leczeniu nowotworów

Testy genetyczne mają coraz większe znaczenie w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Tym bardziej, że obecnie wiadomo, że charakterystyka raka nie zależy tylko od miejsca jego występowania, ale również od uszkodzeń na poziomie białek w DNA. Za pomocą dostępnych testów można określić predyspozycje do wystąpienia danego rodzaju zmian oraz formę najskuteczniejszej terapii.

Testy genetyczne to przełom w medycynie – profilaktyce i leczeniu zmian o charakterze złośliwym. Przez wiele lat kluczowe w terapii nowotworów było miejsce ich występowania, na podstawie którego dobierano rodzaj leków i sposób ich podawania. Nie zawsze jednak leczenie okazywało się skuteczne.

Testy genetyczne jako forma leczenia

Testy genetyczne, za pomocą których bada się guza, są w stanie dostarczyć informacji o biomarkerach danego nowotworu. Tzw. profilowanie genomowe określa, które miejsca w łańcuchu białek, wchodzących w skład DNA, są uszkodzone. Na tej podstawie oraz miejsca wystąpienia zmian w tkankach, można wybrać dokładniejszą formę leczenia i przez to skuteczniej walczyć z rakiem. Daje to możliwość bardzo indywidualnego podejścia do pacjenta, niezależnie, czy choroba jest wynikiem predyspozycji genetycznych, czy czynników środowiskowych.
Test Foundation One daje pełen, wielopoziomowy obraz zmiany na podstawie badania tylko jednej próbki, która zostaje pobrana tradycyjnymi sposobami, przez co nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wynik zostaje ponadto porównany z całą bazą danych i wyników innych pacjentów, przez co zdecydowanie łatwiej wyodrębnić powtarzający się schemat zachowań raka i tego, na jaką substancję czynną, stosowaną w leczeniu, tkanka odpowiada najlepiej. To jednocześnie duży krok w kierunku leczenia raka – specjaliści mają dostęp do szeregu informacji, na podstawie których są w stanie stworzyć nowe leki.

Testy genetyczne jako forma wczesnego wykrywania zmian

Testy genetyczne dają możliwość zastosowania wcześniejszej profilaktyki i są szansą na wykrycie zmieniających się tkanek już w początkowym stadium. Badanie dedykowane jest głównie osobom, w których najbliższej rodzinie wystąpiły nowotwory. Każda żywa istota posiada łańcuch DNA, w którym zakodowana jest informacja na temat danego organizmu. Zarówno to, jak i prawidłowo powinny funkcjonować poszczególne tkanki, ale również ich predyspozycje do zachowań patologicznych. Pozytywny wynik badania nie oznacza, że rak pojawi się w każdym przypadku. U niektórych to czynniki środowiskowe, np. palenie papierosów, powodują, że uszkodzone struktury białek zaczynają negatywnie wpływać na funkcjonowanie tkanki, przyczyniając się do rozwoju choroby nowotworowej.
Badania genetyczne są formą profilaktyki, którą należy stosować przede wszystkim u osób z obciążeniem genetycznym. W sytuacjach występowania w rodzinie konkretnego nowotworu można ograniczyć się do obserwacji potencjalnie narażonego narządu. Jeśli typ raka jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia, istnieje rozwiązanie w postaci usunięcia narządu, np. piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko na temat seksu oralnego

Seks oralny to rodzaj stymulacji narządów płciowych, w którym używamy do tego swoich ust, a dokładniej warg oraz języka. Umiejętne...

Zamknij