Choroby

Szczepionka przeciwko wirusowi ospy

Jedną z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest ospa wietrzna. Aby uniknąć ewentualnych powikłań związanych z tym wirusem, lekarze zalecają szczepionki. Szczepienia przeciwko ospie wietrznej są przeznaczone dla dzieci powyżej dziewiątego miesiąca życia i składają się z dwóch dawek. Przerwa pomiędzy dawkami powinna wynosić około sześciu tygodni, a maksymalny czas, to trzy miesiące. Taką szczepionkę zdrowe dziecko może otrzymać wraz ze szczepionką zapobiegającą różyczce, śwince  i odrze. Warunkiem przygotowania dziecka do szczepienia jest wiedza na temat przeciwwskazań, miejsca i czasu zastrzyku.

Kto powinien się zaszczepić przeciwko ospie wietrznej

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinno wyglądać przygotowanie dziecka do szczepienia, musisz być świadomy, że jest ono zalecane  w wieku od 9. miesiąca życia. Szczepionkę  powinny przyjąć również starsze dzieci i młodzież, które nie przechodziły nigdy wcześniej ospy wietrznej. Jest, to wskazane również w przypadku dorosłych,  ponieważ są oni w grupie osób najbardziej narażonych na powikłania wywołane przez wspomniany wirus.

Przeciwwskazania

Szczepienia są niewskazane w przypadku  osób z upośledzoną odpornością, białaczką oraz chłoniakiem. Szczepionka zawierającą w składzie antybiotyk może sprowokować miejscową reakcję uczuleniową, która nie stanowi przeciwwskazania.

Przygotuj malucha psychicznie

Przygotowanie dziecka do szczepienia wymaga od rodzica rozmowy z pociechą na temat przebiegu i konsekwencji zastrzyku. Nie okłamujmy dzieci, mówiąc, że nie będzie je bolało. Lepiej powiedzmy, że musi być dzielne (możemy zaproponować skromną nagrodę za odwagę).

Warto jest odwrócić uwagę dziecka, kiedy będzie już w gabinecie zabiegowym. Przygotowanie dziecka do szczepienia może polegać na tym, że będzie miało pod ręką ukochanego pluszaka. Warto pobawić się z maluchem w domu w lekarza. Przygotowaniu dziecka do szczepienia sprzyja też przytulanie i ciepłe słowo rodzica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kto jest narażony na zachorowanie na ospę?

Ospa jest chorobą zakaźną charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Najwięcej przypadków dotyczy dzieci do dziewiątego roku życia. Szanse na złapanie wirusa...

Zamknij