Choroby

Szczepienia dzieci przeciwko ospie

Jeżeli zastanawiasz się gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie, powinieneś najpierw dowiedzieć się czegoś o szczepionkach. W naszym kraju dostępna jest szczepionka zawierająca żywy szczep wirusa varicella-zoster, czyli tego, który wywołuje ospę wietrzną. Może zabrzmiało to groźnie, jednak nie ma powodów do obaw. Skuteczność tej szczepionki jest bardzo wysoka. Jedna na milion może spowodować, że Twoje dziecko zachoruje. A nawet jeżeli, to przejdzie chorobę dosyć łagodnie. Obejdzie się bez bólów głowy, wymiotów, czy drgawek. Na ciele nie wystąpią ropne pęcherze, które po przekształceniu się w strupy zazwyczaj zostawiają brzydkie „pamiątki”. Podanie tej szczepionki wywołuje wręcz bezobjawową postać ospy wietrznej. A przy tym zmniejsza ryzyko zachorowania na półpaśca, wywoływane także przez VZV.

Sknery, które żałują dziecku na zastrzyk, mogą od razu myśleć o przygotowaniach do „ospa party”, co raz bardziej popularnej w Polsce. Dla niewtajemniczonych jest to celowy sposób na zarażenie wirusem VZV. Przezorni rodzice wolą, aby ich dziecko przeszło ospę w młodszym wieku i aby później nie spotkało się z groźnymi powikłaniami. Jeżeli w okolicy mamy zarażonego malca, wystarczy przyprowadzić do niego zdrowe dzieci, by w ten sposób mogły się „naturalnie” zarazić.

Szczepionki i dzieci

Co jednak robić, jeśli nie chcemy, by nasze dziecko imprezowało w ten sposób? Należy wtedy pomyśleć gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie. Najprostszym sposobem będzie pójście do pobliskiego ośrodka zdrowia, gdzie może to zrobić każda pielęgniarka. Dla bardziej leniwych, najlepszym z pewnością, okaże się sprawdzenie najbliższego punktu szczepień.

Wbrew pozorom ospa to poważna choroba zakaźna, która źle leczona lub ciężko przechodzona może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Powikłaniami mogą być nie tylko blizny pozostawione po strupach, ale także, w przypadku występowania wysokiej gorączki, wymiotów i silnych bólów głowy może dojść nawet do zapalenia mózgu. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie dziecka przeciwko ospie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie jest ryzyko zarażenia na Ospa Party?

Wśród rodziców, którzy posiadają dzieci w wieku przedszkolnym zapanowała szokująca moda na tak zwane ospa party. Takie przedsięwzięcie polega na...

Zamknij