Choroby

Swędząca choroba – świerzb

Świerzb jest jedną z odmian chorób skóry, która cechuje się zaraźliwością. Choroba ta wywołana jest przez gatunek roztocza – świerzbowce. Podstawowymi objawami choroby są wyraźne zmiany skórne (grudki, plamy), które bardzo silnie swędzą.

Udaj się do dermatologa

Uczucie swędzenia nasila się w przypadku ogrzania ciała, na przykład po gorącej kąpieli. Najczęściej świerzbowce lokalizują się na miękkich częściach ciała (np. na pośladkach), a także w zagłębieniach skóry (np. między palcami). Częstym miejscem ataku świerzbu są również kończyny. Leczenie świerzbu powinniśmy rozpocząć od zmiany bielizny pościelowej i ubrania, a także konsultacji z lekarzem.

Dermatolog z pewnością zapisze nam maści, które szybko pomogą złagodzić świąd i pozbyć się nieestetycznych zmian skóry. Warto pamiętać jednak, że leczenie nie powinno ograniczać się wyłącznie do osoby chorej, ale ze względu na zaraźliwość choroby, także powinno objąć najbliższych członków rodziny, a także inne osoby, które w ostatnim czasie kontaktowały się z chorym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczepionka przeciwko wirusowi ospy

Jedną z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest ospa wietrzna. Aby uniknąć ewentualnych powikłań związanych z tym wirusem, lekarze zalecają...

Zamknij