Choroby

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne stanowią popularne i skuteczne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Przyjmowanie środków hormonalnych w formie kapsułki jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które mają już za sobą okres dojrzewania. Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne rodzaje preparatów antykoncepcyjnych, wyróżnia się: tabletki jedno-, dwu- i trzyfazowe. Różnią się one nie tylko składem, ale również metodą stosowania.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

W aptekach dostępne są: jedno-, dwu- i trzyfazowe tabletki hormonalne, różniące się przede wszystkim proporcją występujących w nich składników. Najpopularniejsze są preparaty jednofazowe, które są połączeniem estrogenu i progesteronu (żeńskich hormonów płciowych). Przyjmuje się je przez 21 dni, po których następuje 7-dniowa przerwa. W składzie tabletek dwufazowych również znajdują się żeńskie hormony płciowe, jednakże w innej kombinacji. Wszystkie pigułki antykoncepcyjne zawierają takie samo stężenie estrogenu. Różnią się natomiast dawką progesteronu, która uzależniona jest od fazy cyklu. Ostatnim rodzajem tabletek hormonalnych są preparaty trzyfazowe, w których dawka estrogenu i progesteronu uzależniona jest od trzech części cyklu miesiączkowego.

Pigułki antykoncepcyjne – dawkowanie i czas działania

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu, który jest równoznaczny z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Od tego czasu działa antykoncepcja. Następne pigułki hormonalne należy zażywać przez 21 dni (lub 30 – w zależności od rodzaju tabletek) o tej samej godzinie. Trzymanie się tej zasady jest bardzo ważne, gdyż nawet kilkugodzinne opóźnienie może obniżyć skuteczność antykoncepcji i może dojść do owulacji. Po przyjęciu 21 tabletek następuje plamienie, którego nie należy mylić z miesiączką, gdyż jest ono mechanicznym krwawieniem z odstawienia. Po 7-dniowej przerwie należy rozpocząć kolejne opakowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomocne komórki macierzyste

Bez wątpienia większość z nas nie może zbyt wiele powiedzieć o elemencie jakim są komórki macierzyste. Oczywiście nie jest to...

Zamknij