Porady

Sposoby medycyny naturalnej na ochronę przed próchnicą

Dlaczego ochrona zębów przed próchnicą jest ważna?

Próchnica dotyczy 99% osób dorosłych i prawie tyle samo dzieci w wieku szkolnym. Jej przyczyną są bakterie nagromadzone w jamie ustnej, które żywią się cukrami znajdującymi się w pożywieniu. Po ich spożyciu drobnoustroje wydzielają kwasy, które prowadzą do remineralizacji szkliwa i powstawania ubytków. Zniszczone zęby stają się coraz słabsze. Dodatkowo obecność bakterii wywołuje stan zapalny tkanek okołozębowych, co może prowadzić do poważnych powikłań.

 

Próchnica wymaga leczenia. Listę specjalistów, którzy zajmują się terapią i profilaktyką chorób zębów, można znaleźć na stronie https://ktociewyleczy.pl/. Postępowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Konieczne może być usunięcie chorych tkanek i zastosowanie wypełnienia (np. z kompozytu), leczenie kanałowe lub remineralizacja ozonem. W cięższych przypadkach chory ząb musi zostać usunięty.

 

W większości przypadków próchnica rozwija się bardzo szybko. Uszkodzenia zęba są trwałe. Choroba jest groźna dla całego organizmu (może wywołać np. stany zapalne narządów wewnętrznych). Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych już u małych dzieci.

Jak chronić zęby przed próchnicą?

W ochronie zębów przed próchnicą najważniejszą rolę odgrywa codzienna higiena jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować pastą z fluorem rano i wieczorem oraz w miarę możliwości po każdym posiłku. Ważne jest, aby jamę ustną myć także u dzieci, które jeszcze nie ząbkują. Ponadto raz na pół roku należy zgłaszać się na przegląd stomatologiczny. U dzieci wykonuje się lakowanie zębów.

Naturalne metody ochrony przed próchnicą

Istnieją także naturalne metody, dzięki którym można skutecznie chronić zęby przed próchnicą. Bardzo istotna jest odpowiednia dieta – unikanie nadmiernego spożywania cukrów. Słodycze warto zastąpić świeżymi warzywami, owocami i orzechami, które zawierają niezbędne dla szkliwa składniki. Zamiast słodkich napojów można pić owocowe herbaty, wodę z cytryną lub świeżo wyciskane soki. Zaleca się także ograniczenie produktów z kwasem fitowym (warzyw strączkowych i zbóż). Nie należy jeść przed snem (ani zostawiać niemowlętom butelki z mlekiem na noc).

 

Do naturalnych metod zapobiegania próchnicy należą także:

  • płukanie jamy ustnej olejem sezamowym lub kokosowym,
  • stosowanie do mycia żelu z aloesu,
  • akupresura,
  • płukanie zębów naparem z szałwii, tymianku, gorzknika kanadyjskiego,
  • jedzenie żurawiny,
  • picie zielonej herbaty.

 

Do potraw warto dodawać zioła i przyprawy – cynamon, gałkę muszkatołową, goździki, imbir, czosnek i kurkumę. Wszystkie z nich wykazują działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu się bakterii w jamie ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest homeopatia?

Homeopatia powstała w 1796 roku. Opracował ją niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Metoda ta opiera się na leczeniu chorób rozcieńczonymi substancjami,...

Zamknij