Porady

Soczewki kontaktowe miesięczne a jednodniowe

Soczewki kontaktowe, służące do korekcji takich wad wzroku, jak: astygmatyzm,  krótkowzroczność czy nadwzroczność, to wygodne zamienniki tradycyjnych okularów. Szkła można podzielić na jednorazowego użytku lub takie, które nosi się przez cały miesiąc.

Soczewki kontaktowe miesięczne

Soczewki miesięczne nosi się przez 30 dni, codziennie wieczorem zdejmuje, a rano zakłada ponownie. Dobrane przez okulistę szkła kontaktowe przechowuje się w specjalnym pojemniku. Każdego dnia trzeba je czyścić w płynie do soczewek.  Należy to robić czystymi i osuszonymi dłońmi, aby uniknąć dostania się do oczu zanieczyszczeń. Składniki płynów skutecznie usuwają osady tłuszczowe (pozostałe np. po kosmetykach), dezynfekują oraz nawilżają delikatną hydrożelową powłokę soczewki. Ważność preparatu po otworzeniu wynosi średnio około 6 miesięcy i po upływie tego terminu, płyn należy wyrzucić i zamienić na nowy.

Jednodniowe szkła kontaktowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Nie wymagają czyszczenia w płynach ani przechowywania w specjalnych opakowaniach. Przed pójściem spać szkła wyjmuje się z oczu i wyrzuca do kosza, a rano zakłada nową parę, oczywiście z zachowaniem higieny dłoni. Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek ręce można przemyć delikatnym żelem antybakteryjnym.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Soczewki miesięczne to najlepsze rozwiązanie dla osób, które na stałe chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów, cenią sobie wygodę i są aktywne fizycznie. Istnieją także nowoczesne modele szkieł, które można nosić przez cały tydzień, bez konieczności zdejmowania ich na noc. Jednodniowe soczewki sprawdzają się u osób, które na co dzień chodzą w okularach, a dla wygody używają szkieł sporadycznie, np. w czasie ćwiczeń na siłowni lub wyjścia na imprezę ze znajomymi. Jednorazowe szkła są też dobrym rozwiązaniem w czasie długiej podróży bądź braku czasu na pielęgnację i przechowywanie soczewek 30 dniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie wady wzroku leczą soczewki cylindryczne?

Soczewki cylindryczne, inaczej toryczne, przeznaczone są dla osób, u których wady wzroku wymagają noszenia szkieł cylindrycznych – są to najczęściej...

Zamknij