Choroby

Soczewki kontaktowe – czy są bezpieczne dla dzieci?

Soczewki kontaktowe o mocach korekcyjnych to sposób na leczenie różnych wad wzroku nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Nie istnieje granica wieku, od którego najmłodsi mogą nosić szkła korekcyjne. Noszenie soczewek kontaktowych wymaga odpowiedzialności, dlatego fakt, czy dziecko będzie w stanie poradzić sobie z ich odpowiednią pielęgnacją, w największym stopniu ma wpływ na podjęcie decyzji o zastosowaniu takiej metody korekcji wzroku.

 

Soczewki dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

 

Szkła kontaktowe Ultraflex pozwalają korygować takie wady wzroku, jak: daleko- i krótkowzroczność czy astygmatyzm. Soczewki wymagają jednak specjalnej pielęgnacji i obchodzenia się z nimi w higieniczny sposób. Decydując się na metodę korekcji wzroku soczewkami u dziecka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy maluch poradzi sobie z codziennym zakładaniem i zdejmowaniem szkieł, a także w przypadku soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych, z czyszczeniem ich odpowiednio do tego przeznaczonym płynem. Przed używaniem soczewek należy mieć zawsze czyste ręce, co może stanowić problem, np. na szkolnej wycieczce. Powikłania w noszeniu szkieł kontaktowych zdarzają się bardzo rzadko i wynikają zazwyczaj z ich nieodpowiedniej pielęgnacji i użytkowania.

 

Dobieranie soczewek kontaktowych dla dziecka

 

Soczewki kontaktowe to bezpieczne metoda korekcji różnych wad wzroku, pod warunkiem, że będą one dobierane w renomowanym gabinecie okulistycznym. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz szczegółowego badania wzroku, specjalista określa stopień natężenia wady oraz zadecyduje, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do noszenia soczewek korekcyjnych przez dziecko.

 

Soczewki kontaktowe – zalety

 

Szkła kontaktowe zapewniają większe pole widzenia, w porównaniu z tradycyjnymi okularami korekcyjnymi. Są praktycznie niewyczuwalne w oku i umożliwiają dziecku korzystanie z przeróżnych aktywności fizycznych, bez obaw, że soczewki pobrudzą się, zaparują czy wypadną z oczu.

 

Soczewki kontaktowe – wady

 

Szkła kontaktowe przeznaczone do wielokrotnego użytku, np. miesięczne, wymagają specjalnej pielęgnacji. Oprócz oczywistego umycia i wysuszenia dłoni przed ich użytkowaniem, soczewki należy również codziennie czyścić specjalnym płynem i dbać o termin jego ważności. Należy również uważać, czy szkła kontaktowe są całkowicie zanurzone w płynie. Noszenie soczewek nie jest możliwe u dzieci, które cierpią na nawracające zapalenie spojówek, infekcje bądź alergie.

Więcej informacji na powyższy temat, znajdziesz na stronie: http://www.izdrowko.pl/soczewki-kontaktowe-multifokalne-jakie-wady-wzroku-lecza/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Darmowe soczewki – odbierz bezpłatnie i przekonaj się jak mogą Ci pomóc

Darmowe soczewki dają możliwość testowania szkieł kontaktowych dla tych, którzy nadal się wahają czy z ich pomocą mogą zrezygnować z...

Zamknij