Porady

Smog – jak sobie z nim radzić? Skuteczne domowe sposoby na walkę ze smogiem

Smog ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka – podrażnia drogi oddechowe oraz stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych, małych dzieci i astmatyków. Domowymi sposobami radzenia sobie ze smogiem jest wyposażenie się w oczyszczacze powietrza usuwające alergeny i zanieczyszczenia oraz rośliny doniczkowe, np. paprocie.

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym o negatywnym wpływie na stan zdrowia człowieka. Ma postać chmury zanieczyszczeń, która pojawia się nad obszarami miejskimi oraz dużymi terenami przemysłowymi. Jednym ze skutecznych domowych sposobów na walkę ze smogiem jest stosowanie oczyszczaczy powietrza.

Smog – jak wpływa na zdrowie?

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które ma postać chmury zanieczyszczeń powietrza. Składa się z różnych związków chemicznych, gazów i pyłów pochodzących z zakładów przemysłowych, domowych pieców i kotłów grzewczych oraz spalin samochodowych i produktów ich przemiany. Smog ujawnia się przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności powietrza nad obszarami miejskimi i terenami przemysłowymi. Zjawisko to ma bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowie człowieka. Jest szczególnie niebezpieczne dla osób w starszym wieku, małych dzieci, kobiet ciężarnych, alergików oraz osób z chorobami przewlekłymi, np. schorzeniami układu krążenia i astmą. Negatywnymi skutkami smogu dla zdrowia są m.in.: zwiększona zapadalność na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zaostrzenie objawów różnych chorób (m.in. niewydolności oddechowej, zapalenia oskrzeli), zwiększone ryzyko wystąpienia raka płuc. Smog oddziałuje niekorzystnie na układ nerwowy. U dzieci, które w okresie prenatalnym były narażone na działanie smogu stwierdza się większe problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią, czyli procesami poznawczymi. U kobiet ciężarnych narażonych na smog zwiększa się ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, a nawet obumarcia płodu.

Domowe sposoby na walkę ze smogiem – oczyszczacze powietrza

Smog jest zjawiskiem stanowiącym zagrożenie nie tylko na zewnątrz, ale również w domach i mieszkaniach. Jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie ze smogiem we własnym domu jest stosowanie oczyszczaczy powietrza. Urządzenia te zasysają powietrze i przepuszczają je przez specjalne filtry. W efekcie wydmuchują do pomieszczenia powietrze oczyszczone z wszelkich toksycznych substancji i zanieczyszczeń niebezpiecznych dla zdrowia. Oczyszczacze powietrza przyczyniają się do neutralizowania alergenów obecnych w powietrzu, a także bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Usuwają również nieprzyjemne zapachy. Domowe oczyszczacze powietrza do walki ze smogiem wyposażone są w czujniki stężenia kurzu i zanieczyszczeń, wilgotności, temperatury oraz zapachu. Dzięki temu monitorują jakość powietrza, a jednocześnie utrzymują optymalną wilgotność w pomieszczeniu.

Rośliny doniczkowe w walce z domowym smogiem

Domowym sposobem – tanim i skutecznym – umożliwiającym poprawę jakości powietrza w domu i mieszkaniu są rośliny doniczkowe. W walce ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza sprawdzają się przede wszystkim: paprocie, filodendrony, bluszcze, fikusy, draceny oraz figowce. Rośliną filtrującą powietrze ze smogu jest również wężownica – bardzo łatwa w pielęgnacji ze względu na minimalne wymagania w uprawie. W domowym kwietniku mogą pojawić się także inne rośliny ozdobne o korzystnym wpływie na jakość powietrza, np.: skrzydłokwiat, nefrolepis wyniosły oraz zielistek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Celiakia – jak rozpoznać nietolerancję pokarmową i jak z nią żyć?

Celiakia daje objawy, które łatwo można pomylić z objawami innych chorób. Powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, może powodować anemię...

Zamknij