Choroby

Różyczka – niebezpieczna choroba dzieci

Nazwa różyczka kojarzy się z pięknym delikatnym kwiatem, jednocześnie jednak określa niebezpieczną chorobę zakaźną, która najczęściej dotyka nas w wieku dziecięcym. W wielu przypadkach choroba ta przemija bez objawów, bardzo często jednak dochodzi do charakterystycznej czerwonej wysypki, która wpłynęła na nazwę choroby. Różyczka przenoszona jest drogą kropelkową. Dlaczego ta choroba jest tak niebezpieczna? W wieku dziecięcym nie ma ona zbyt wielkiego wpływu na organizm, dzieci radzą sobie z nią dość szybko, a leczenie wsparte przez porady lekarza jest łatwe.

Niebezpieczna choroba dla kobiet w ciąży

Zdecydowanie gorszy wpływ różyczka ma na kobiety w ciąży – w przypadku zarażenia może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń płodu. W związku z niebezpieczeństwem zachorowania na różyczkę kobiet ciężarnych i związanych z tym powikłań, w Polsce szczepienia na różyczkę są obowiązkowe –szczepi się małe dziewczynki (10-11 lat). Szczepionka ta jest bezpłatna.

Czasami także zaleca się dodatkowe szczepienie przeciwko różyczce kobiet, które chcą zajść w ciążę, a nie przechodziły różyczki w dzieciństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Urolog – na męskie schorzenia

Rozmaite badania wyraźnie pokazują, że wielu naszych rodaków ma poważne opory przed odwiedzeniem lekarza – nawet, jeśli schorzenia, jakie ich...

Zamknij