Choroby

Rodzaje urazów kciuka

Wyróżnia się główne urazy kciuka: stłuczenie, wybicie oraz złamanie. Wszystkie objawiają się bólem i różnią się jego nasileniem. W przypadku wybicia i złamania dochodzi dodatkowo do obrzęku w stawie.

Stłuczenie kciuka


Do stłuczenia kciuka dochodzi przy nadmiernym wychyleniu go do środka dłoni bądź do boku. Z kolei skutkiem nadmiernego przeprostu tego palca jest naciągnięcie więzadła dłoniowego kciuka. Po stłuczeniu należy unieruchomić staw. W tym celu można zastosować  stabilizator kciuka, czyli rodzaj ortezy na palec. Jeśli będzie to nieskuteczne, stabilizuje się go operacyjnie przy użyciu drutów Kirschnera.

Wybicie kciuka

Wybicie kciuka to określenie na zwichnięcie bądź podwichnięcie tego palca. Powstaje na skutek dużej siły, która działa na niego. Powierzchnie stawowe przemieszczają się wtedy względem siebie. Ten uraz jest częsty u sportowców: w koszykówce, piłce ręcznej, boksie, hokeju i sztukach walki. Podwichnięcie to łagodniejsza kontuzja niż zwichnięcie. Ten pierwszy uraz dotyczy częściowego przemieszczenia. Torebka stawowa pozostaje przy tym nienaruszona. Natomiast zwichnięcie oznacza utratę kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi. Objawia się silnym bólem kciuka bądź okolicy stawu. Pojawia się też zasinienie, obrzęk, a czasami także krwiak. Pełne zwichnięcie może wiązać się ze zniekształceniem zarysów kciuka i jego nieprawidłowym ustawieniem. Aby uraz został prawidłowo wyleczony, potrzebne jest nastawienie palca i okolic oraz unieruchomienia ich.

Złamanie kciuka

Kolejną kontuzją kciuka jest złamanie go, które łączy się z silnym bólem i szybko pojawiającym się obrzękiem. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: złamanie Bennetta i złamanie Ronaldo. Pierwsza postać charakteryzuje się skośnym złamaniem podstawy pierwszej kości śródręcza wraz ze złamaniem powierzchni stawowej i podwichnięciem w stawie śródręczno-nadgarstkowym kciuka. Złamanie Ronaldo jest bardziej skomplikowane i wieloodłamowe. Także dotyczy pierwszej kości śródręcza. Złamanie Ronaldo wymaga leczenia operacyjnego i stabilizacji stawu w opatrunku gipsowym. W przypadku złamania z przemieszczeniem może być konieczne operacyjne ustabilizowanie go. W sytuacji, gdy złamanie nie wiąże się z przemieszczeniem, wystarczy unieruchomić rękę na 3-4 tygodnie. Po upływie tego czasu i zdjęciu gipsu warto zastosować fizykoterapię i kinezyterapię. Fizykoterapia obejmuje jonoforezę, hydroterapię, laseroterapię oraz miejscową krioterapię. Natomiast kinezyterapia obejmuje ćwiczenia poprawiające ruchomość stawu i zwiększające siłę mięśniową kciuka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zwalczyć objawy przeziębienia?

Po pierwsze: pić rozgrzewające herbatki. Taką herbatkę można przygotować z suszonych owoców malin, jak również kwiatu lipy i hibiskusa. Można...

Zamknij