Choroby

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na zastosowanie, np. do korekcji wzroku, jako opatrunek po operacji lub w celach kosmetycznych (tylko do zmiany koloru oczu). Poszczególne modele soczewek różni materiał, z jakiego są zrobione oraz to, do jakiego trybu noszenia są przeznaczone (jednodniowe, miesięczne).

Soczewki korekcyjne

Soczewki korekcyjne służą do korygowania wad wzroku. Można je nosić jako zamiennik tradycyjnych okularów. Rozróżnia się 3 główne rodzaje szkieł kontaktowych:

  • soczewki sferyczne – przeznaczone są do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) oraz krótkowzroczności (miopii),
  • soczewki progresywne (multifokalne) – służą korygowaniu prezbiopii, czyli inaczej starczowzroczności,
  • soczewki kontaktowe toryczne (cylindryczne) – to soczewki dla astygmatyków.

O charakterystyce poszczególnych wad wzroku można przeczytać na stronie internetowej: www.mojepierwszesoczewki.pl.

Kontaktowe soczewki opatrunkowe

Soczewki opatrunkowe stosuje się np. po operacjach lub schorzeniach oka, aby ochronić rogówkę przez działaniem czynników zewnętrznych. Są również nośnikami leków, przez co przyspieszają gojenie się ran, łagodzą ból i zmniejszają łzawienie.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Kolorowe soczewki to tzw. zerówki. Nie korygują one zatem żadnej wady wzroku, a służą jedynie celom kosmetycznym. Mogą ich używać osoby, które chcą diametralnie zmienić kolor oczu lub mocniej podkreślić swój naturalny. Soczewki występują w różnych odcieniach, np. błękitu, granatu, fioletu, żółci, brązu czy zieleni.

Soczewki kontaktowe miesięczne, jednodniowe

Miesięcznych soczewek używa się wielokrotnie przez 30 dni. Wymagają one przechowywania w  pojemnikach i czyszczenia w specjalnym płynie. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Przed snem zdejmuje się je z oka i wyrzuca do kosza, a rano zakłada nową parę. Nie wymagają one czyszczenia ani przechowywania w specjalnych opakowaniach. Są wygodne dla osób, które na co dzień chodzą w okularach, a soczewki zakładają tylko sporadycznie, np. na siłownię.

Twarde i miękkie soczewki

Miękkie soczewki kontaktowe są najbardziej popularne. Zbudowane są z lekkiego i elastycznego hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału o dużej przepuszczalności tlenu. Soczewki twarde są sztywniejsze i używa się ich wyłącznie, kiedy nie ma możliwości skorygowania wady wzroku innymi szkłami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć tachykardię?

Tachykardia (inaczej tachyarytmia lub częstoskurcz) to przyspieszony rytm serca, który diagnozuje się, gdy w stanie spoczynku serce bije szybciej niż...

Zamknij