Choroby

Rodzaje materacy do łóżek rehabilitacyjnych

Materac zdrowotny stanowi obowiązkowe wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego, zwłaszcza, gdy osoba chora ma problemy z poruszaniem się i dużo czasu spędza w pozycji leżącej. Rolą materaców rehabilitacyjnych jest przede wszystkim zapobieganiem odleżynom.

 

Materac zdrowotny, poza tym, że redukuje ryzyko odleżyn, odciąża kręgosłup oraz poprawia ukrwienia całego ciała, a tym samym przyspieszenie regenerację organizmu. Dlatego tak ważny jest jego prawidłowy dobór do łóżka rehabilitacyjnego.

Bezpieczny materac zdrowotny – jak rozpoznać?

Materace zdrowotne stosuje się, zarówno w szpitalach, jak i w domu, gdy znajduje się w nim specjalne rehabilitacyjne łóżko dla chorego. Wybór materaca uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta oraz schorzenia, na jakie cierpi. Niezależnie od jego rodzaju, podstawowe funkcje to zapewnienie komfortowego snu oraz wspieranie leczenia. Bezpieczny materac powinien posiadać atest Polskiego Zakładu Higieny.

Materace rehabilitacyjne – kiedy się stosuje?

Materace rehabilitacyjne stosowane są przy chorobach neurologicznych a także schorzeniach układu ruchu o charakterze przewlekłym. Ich użytkowanie zalecane jest również w okresie rehabilitacji po poważnym urazie kręgosłupa czy innego narządu ruchu. Materace rehabilitacyjne działają zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo, wspierając np. ćwiczenia w czasie rekonwalescencji.

Materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe to najważniejszy element wyposażenia łóżka rehabilitacyjnego, w sytuacji, gdy pacjent ma ograniczone możliwości ruchu, dużo czasu spędza leżąc i nie jest w stanie samodzielnie zmienić pozycji, w jakiej się znajduje. Produkty przeciwdziałają powstawaniu nowych odleżyn oraz łagodzą te, które już powstały, poprzez wywieranie nacisku na określone punkty na ciele. Materace wyposażone są również w specjalne pompy, które wtłaczają do ich wnętrza powietrze.

Materace przeciwodleżynowe bąbelkowe

Materace bąbelkowe zalecane są głównie w profilaktyce odleżyn. Ich struktura wewnętrzna przypomina budową pęcherze powietrza, których ciśnienie można regulować indywidualnie do wagi pacjenta. Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy umożliwia sprawną cyrkulację powietrza między komorami, przez co nacisk na poszczególne partie ciała zmiania się.  

Materace przeciwodleżynowe rurowe

Materace rurowe zalecane są przy odleżynach drugiego i pierwszego stopnia. Ich cechą charakterystyczną jest wytwarzanie efektu fali pod ciałem osoby chorej, delikatnie je masując. Materace rurowe posiadają również specjalny membranowy kompresor, który umożliwia płynną regulację ciśnienia w poszczególnych komorach, przez co zarówno profilaktyka, jak i leczenie odleżyn jest bardziej skuteczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na czym polega profesjonalne wybielanie zębów?

Profesjonalne wybielanie zębów w klinice dentystycznej można przeprowadzić przy pomocy dwóch metod: nakładkowej i lampą Beyond. Warto się na nie...

Zamknij