Choroby

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Osoby z nietrzymaniem moczu (NTM) powinny zadbać o swoją dietę i ilość elektrolitów. Komfort ich życia zdecydowanie zwiększą środki absorpcyjne, m.in. wkładki, pieluchy i majtki chłonne.

Podstawowe zasady, o których warto wiedzieć


Pacjenci z NTM powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jest to m.in. dbanie o łatwy dostęp do toalety i oddawanie moczu zaraz po pojawieniu się odczucia parcia. Istotne są też ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Na około 2 godziny przed snem najlepiej unikać picia. Ważna jest zbilansowana dieta i dbanie o prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową. Należy też dbać o higienę i stosować środku chłonne (absorpcyjne). Miejsca, w których można je dostać to m.in. apteka i sklep ortopedyczny. Istnieją różne rodzaje środków absorpcyjnych, które należy dostosować do stopnia zaawansowania choroby.

Wkładki urologiczne

Wkładki urologiczne są przeznaczone dla aktywnych pacjentów z małym i średnim stopniem nietrzymania moczu. Mają dwa kształty anatomiczne: kieszonki dla mężczyzn i wkłady dla kobiet. Ich chłonność waha się od 100 ml do nawet 1500 ml. Zazwyczaj ograniczają nieprzyjemny zapach.

Pieluchy anatomiczne

Pieluchy anatomiczne mogą stosować aktywne osoby ze średnim i dużym stopniem schorzenia. Zabezpieczają przed przepuszczeniem moczu oraz kału. Mają dużo większą powierzchnię absorpcji niż wkładki.

Pieluchomajtki

Pieluchomajtki to środki dla osób mających ograniczona sprawność fizyczna, w tym dla pacjentów leżących. Są one przeznaczone także dla tych, którzy mogą nieświadomie usunąć pieluchę anatomiczną, np. dla chorych na alzheimera.

Majtki chłonne

Majtki chłonne mają większą chłonność niż pieluchomajtki i pieluchy anatomiczne, są jednak od nich cieńsze. Wkład chłonny jest zamocowany w kroku, a same majtki wykonane są z oddychającego materiału.

Prześcieradła i podkłady dla osób z NTM

Prześcieradła i podkłady mają za zadanie zabezpieczyć łóżko osoby z NTM przed zabrudzeniem i przemoczeniem. Nie przepuszczają moczu i nie zatrzymują go w głębszych warstwach. Przez to materac mogą być używane wielokrotnie. Ich minusem jest brak izolacji skóry od moczu.

Przyczyna nietrzymania moczu a sposoby radzenia sobie z chorobą

NTM należy leczyć zależnie od przyczyny, która wywołała chorobę. Terapię można wspomóc np. piciem soku żurawinowego bądź z czarnych porzeczek. To skuteczny sposób, jeśli chorobę spowodowała infekcja. w tym przypadku warto zastosować też ciepłe kąpiele. U kobiet z uszkodzeniem mięśni miednicy np. na skutek porodu zalecane są ćwiczenia mięśni Kegla. Działają one na zasadzie napinanie mięśni krocza zatrzymujące strumień moczu w trakcie jego oddawania oraz w ciągu dnia. Warto też wzbogacić dietę o błonnik poprawiający funkcjonowanie układu moczowego. Dobrze też zrezygnować ze składników drażniących go takich jak czekolada, alkohol, ostre przyprawy i napoje gazowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak ocenić drożność jajowodów i budowę macicy? – badanie Sono HSG

Diagnostyka niepłodności posiłkuje się wieloma różnymi badaniami i zabiegami, których celem jest wykazanie przyczyn niepłodności danej pary. W nowoczesnych klinikach...

Zamknij