Choroby

Przyczyny opryszczki na ustach

Opryszczką wargową można się zarazić drogą kropelkową, np. poprzez pocałunek z zarażoną wirusem osobą. Przypadłość atakuje najczęściej osoby z osłabionym organizmem. O ile sama opryszczka na ustach nie jest groźna, to wywołane przez nią powikłania już tak, dlatego należy ją leczyć i zapobiegać jej ponownym nawrotom.

 

Zakażenie opryszczką – jak do niego dochodzi?

Wargowa opryszczka to wynik zarażenia się wirusem HSV1. Zdarza się, że wirus przenosi się w okolice genitaliów i można się nim zarazić, np. poprzez seks oralny. Opryszczka na ustach jest zaraźliwa, a do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, np. w wyniku pocałunku, używania tych samych sztućców czy szklanek. Wirus Herpes simpex typ 1 zagnieżdża się w komórkach nerwowych i czeka na moment, kiedy może się uaktywnić. Dzieje się tak najczęściej w stanach osłabienia organizmu, np. w wyniku przeziębienia lub grypy. Zdarza się, że u młodych ludzi opryszczka pojawia się na skutek stresu przed egzaminem, a u kobiet w trakcie trwania menstruacji. Wówczas wirus HSV1 przenosi się wzdłuż nerwu do błony śluzowej lub skóry i wywołuje tam stan zapalny oraz charakterystyczne pęcherzyki. Gdy do tego dojdzie, należy zastosować preparaty przeciwwirusowe np.: maści, kremy czy płyny. Sprawdzone domowe sposoby na opryszczkę to np.: melisa, miód, aloes czy olejek z drzewa herbacianego, ponieważ wykazują one działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe.

 

Opryszczka na ustach – objawy

Wirus HSV1 najczęściej atakuje okolice ust oraz dziurki nosa. Pierwszym charakterystycznym objawem opryszczki jest napięta skóra, która zaczyna swędzieć i piec. Na ustach pojawia się zaczerwienienie, które następnie przeradza się w małą grudkę. Wagi pokrywają się bolesnymi pęcherzykami wypełnionymi surowiczym płynem. Największe ryzyko zarażenia wirusem opryszczki występuje kiedy pęcherze zaczynają pękać, tworząc bolące nadżerki. Płyn surowiczy jest siedliskiem wirusów, które łatwo rozprzestrzenić dłonią, np. w okolice oka. Opryszczka trwa około tygodnia. Po tym czasie, bolesne nadżerki powoli zaczynają samoistnie wysychać i goić się tworząc strupy. Rozdrapywanie ich może wywołać zakażenie bakteryjne, dlatego lepiej poczekać, aż odpadną same. Jeżeli dojdzie do zakażenia, przedłuży to czas leczenia i może pozostawić nieestetyczne blizny.

 

Opryszczka na ustach – powikłania

Powikłaniem po nieleczonej opryszczce może być zapalenie rogówki lub opon mózgowo-rdzeniowych. Dochodzi do tego, gdy wirus opryszczki dostanie się do oka. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż może dojść do poważnych powikłań neurologicznych, jak opryszczkowe zapalenie opon mózgowych, a nawet utraty wzroku.

 

Jak zapobiegać powstawaniu opryszczki wargowej?

Opryszczka wargowa to choroba zakaźna, dlatego zachowanie odpowiednich środków ostrożności zabezpieczy przed groźnymi powikłaniami, a także ochroni osoby z najbliższego otoczenia przed zarażeniem się. Nosiciele wirusa powinni przede wszystkim dbać o higienę. Przed nałożeniem kremów czy maści na opryszczkę należy zawsze dokładnie umyć ręce. W trakcie choroby trzeba unikać dotykania oczu. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w czasie wykonywania makijażu czy demakijażu. Sztućce czy naczynia, z których się pije, najlepiej myć w gorącej wodzie z detergentem. Osoby z opryszczką na ustach powinny unikać całowania innych, zwłaszcza dzieci, używania tych samych ręczników do wycierania twarzy czy zwilżania śliną soczewek kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na czym polega zatorowość płucna?

Zatorowość płucna to schorzenie, które może pojawić się m.in. na skutek problemów z przepływem krwi. Istnieje kilka postaci choroby, uzależnionych...

Zamknij