Choroby

Przeszczep serca jako rutynowa operacja

Jeszcze stosunkowo tak niedawno wydawało się, że choroby serca prowadzą tylko w jednym kierunku- do śmierci. W 2014 r. mieliśmy okazję obejrzenia polskiego filmu opowiadającego o prof. Zbigniewie Relidze. Film opowiadał o trudnych początkach rodzimej transplantologii. Dzisiaj aż trudno uwierzyć w obrazki przedstawiające słynnego profesora przewożącego pozyskane serce małym fiatem tankowanym na paliwo na kartki.

 

Przeszczep serca po raz pierwszy

Pierwsza transplantacja ludzkiego serca odbyła się 3 grudnia 1967 r. w Kapsztadzie w Południowej Afryce. Przeprowadził ją doktor wielu specjalności  Christiaan Barnard w asyście swojego brata Mariusa. Serce pozyskano od Denise Darvall, która była ofiarą wypadku drogowego a otrzymał je 53. letni Louis Washkansky. Zabieg zakończył się powodzeniem, jednak po 18 dniach pacjent zmarł na zapalenie płuc. Zapalenie płuc spowodowały najprawdopodobniej leki, które podawano pacjentowi, aby organizm nie odrzucił nowego organu, ale to one właśnie osłabiły jego system immunologiczny.

 

Przeszczep serca po raz drugi

Parę tygodni później, bo już 2 stycznia 1968 r. Christiaan Barnard wykonał drugą transplantację serca. Pacjentem był nieuleczalnie chory dr Philip Blaiberg a dawcą młody mężczyzna, który zmarł podczas kąpieli w morzu. Blaiberg przeżył swoją operację o 19 miesięcy. Po tych pierwszych dramatycznych próbach, Barnaard wykonał kolejne i jeszcze następne. Z pierwszych 10 pacjentów kardiologa przeżyło ponad rok czterech, dwoje kolejnych żyło jeszcze 10 lat, a jeden z tej pierwszej dziesiątki pacjentów innowacyjnej operacji żył po przeszczepie jeszcze 24 lata.

 

Doświadczenia pokoleń

Największym problemem, jaki stał przed lekarzem dokonującym przeszczepu serca nie była sama operacja przeszczepu, ale leki jakie podawano pacjentom po operacji w celu zapobieżenia odrzucenia przez organizm nowego serca – leki i ich dawka. W 1974 r. odkryto cyklosporynę i to ona zadecydowała o powodzeniu następnych prób. Innym ważnym elementem operacji jest oczywiście odpowiednie dobranie dawcy i odbiorcy pod kątem zgodności tkanek. Dzisiaj operacja przeszczepu serca stała się zabiegiem rutynowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego?

Gimnazjaliści, którzy myślą o dostaniu się do renomowanego liceum dokładają wszelkich starań, aby uzyskać jak najwyższy wynik z egzaminu kończącego...

Zamknij