Choroby

Przebyte choroby a problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę mogą być spowodowane zaburzeniami w stanie zdrowia kobiety, mężczyzny lub występującymi u obojga. Zdarza się, że są konsekwencją realizacji niezdrowego stylu życia i narażenia na czynniki stresogenne. Takim parom swoją pomoc oferują kliniki leczenia niepłodności.

Problemy z zajściem w ciąże mogą posiadać rozmaite podłoże. Odpowiadać mogą za nią choroby ogólnoustrojowe, nowotworowe, układu rozrodczego, genetyczne czy zaburzenia hormonalne. Nie bez znaczenia pozostaje także zdrowie prokreacyjne i związane z nim ryzyko wystąpienia chorób wenerycznych oraz kondycja psychiczna.

Jakie choroby mogą utrudniać zajście w ciąże?

InviMed, jedna z najpopularniejszych klinik leczenia niepłodności w Polsce, posiada swoje placówki w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Oprócz niej w kraju funkcjonują też inne dobrze prosperujące ośrodki leczenia niepłodności zarówno męskiej, jak i żeńskiej wywołanej przez wiele przyczyn.

Chorobami odpowiadającymi za problemy z zajściem w ciążę przez kobiety są:

  • endometrioza – obecność błony śluzowej macicy poza macicą, która pod wpływem hormonów złuszcza się i powoduje krwawienie o ograniczonej możliwości odpływu z organizmu, co sprzyja powstawaniu torbieli;
  • hiperprolaktynemia – nadmierne wydzielanie prolaktyny, za które odpowiadać może gruczolak przysadki mózgowej, niewydolność nerek, zażywanie leków wpływających na poziom dopaminy. Wysokie stężenie prolaktyny powoduje zaburzenia jajeczkowania i brak miesiączki;
  • zespół policystycznych jajników – stymulowanie jajników przez nadmierne ilości męskich hormonów płciowych, czyli hiperandrogenizm, który powoduje zaburzenia miesiączkowania i brak jajeczkowania;
  • zmiany po operacjach przeprowadzonych w obrębie narządów płciowych, jak usunięcie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, w postaci zrostów i blizn, które mogą powodować niedrożność jajowodów.

Męska niepłodność wywołana jest przez zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania plemników. Przypadłościami, jakie mogą wywołać niepłodność u mężczyzn, bywają:

  • wnętrostwo – niezstąpienie jąder do moszny może zatrzymać produkcję plemników;
  • zespół Kallmanna – zaburzenie genetyczne, które odpowiada za bardzo małe jądra i prącie, niski poziom testosteronu;
  • żylaki powrózka nasiennego – poszerzenie, skręcenie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jąder, które powoduje podwyższenie temperatury w mosznie.

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn obniżona płodność może być konsekwencją chorób nowotworowych narządów rodnych, nerwicy, depresji, cukrzycy czy chorób tarczycy.

In vitro – cena popularnej metody leczenia niepłodności

Ile kosztuje in vitro? Średnio za leczenie metodą in vitro zapłaci się około 8000 zł, przy czym zdarzają się przypadki, kiedy cena przewyższa początkowo założone koszty. Niektóre kliniki leczenia niepłodności biorą udział w programach dofinansowujących zapłodnienie pozaustrojowe lub same organizują promocje. Przykładowo klinika leczenia niepłodności InviMed w Gdyni oferuje pakiet IVF ICSI za 6550 zł, IVF IMSI za 7300 zł, IVF pICSI za 6900 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy przeprowadza się i jak wygląda zabieg Sono-HSG?

Kliniki leczenia niepłodności wykorzystują wiele metod diagnostycznych w celu określenia przyczyny kobiecej niepłodności. Obecnie jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów jest...

Zamknij