Choroby

Przebieg i koszty leczenia niepłodności w Warszawie. Gdzie się zgłosić?

Niepłodność dzieli się na męską i żeńską, choć niejednokrotnie zdarza się, że problem z zajściem w ciążę i jej donoszeniem leży po stronach obu partnerów. Leczenie niepłodności powinno przede wszystkim skupiać się na leczeniu przyczyny. Jeśli to jednak nie przynosi skutku, warto pomyśleć o metodzie in vitro lub inseminacji.

 

Podstawą podjęcia leczenia niepłodności jest określenie jej przyczyny. Jeśli jednak długotrwałe starania o upragnioną ciążę zawodzą, należy rozważyć metody wspomaganego rozrodu. Obejmują one zabieg inseminacji, jak również metody in vitro. Procedury leczenia niepłodności wiążą się jednak z dość dużymi kosztami. W niektórych miastach jak np. Warszawa czy Poznań można znaleźć programy wspierające leczenie niepłodności i dofinansowujące zabiegi in vitro. Leczenie niepłodności w Warszawie prowadzi np. klinika InviMed.

 

Leczenie niepłodności metodą in vitro

 

Leczenie metodą in vitro polega  połączeniu komórki rozrodczej męskiej z żeńską w warunkach laboratoryjnych. Wskazania do in vitro obejmują zarówno niepłodność żeńską, jak i męską, a zalicza się do nich:

  •         wszelkie zaburzenia związane z liczebnością czy morfologią plemników,
  •         brak uchwytnej przyczyny niepłodności (tzw. niepłodność idiopatyczna)
  •         brak owulacji,
  •         niedrożność jajowodów,
  •         endometriozę.

 

Na pierwszą wizytę zgłosić się powinni oboje partnerzy. Jest to wizyta tzw. kwalifikacyjna. Polega ona na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego, a także podczas niej lekarz zleca serię badań. Zalecane nie badanie kariotypu.

 

Kobieta zobligowana jest do wykonania szczegółowych badań obejmujących przezpochwowe badanie ultrasonograficzne narządów rodnych, a także badania gospodarki hormonalnej, do których należą:

  •         tyreotropowy hormon przysadki mózgowej (TSH),
  •         prolaktyna,
  •         hormon antymullerowski,
  •         hormon folikulotropowy i luteotropowy.

 

Mężczyzna musi zostać przebadany przez urologa, a także zobligowany jest wykonać badanie nasienia. Czasami konieczne jest wykonanie u któregoś z partnerów badań dodatkowych, w zależności od indywidualnych wskazań. Przed pobraniem komórek jajowych i oddaniem nasienia para musi wykonać szereg badań wirusologicznych np. wykluczających zakażenia wirusowym  zapaleniem wątroby typu B i C czy wirusem HIV.

 

Kobieta następnie jest przygotowywana pod kątem hormonalnym do leczenia in vitro, by ostatecznie móc pobrać komórki jajowe poprzez zabieg punkcji. Na 30 min przed zabiegiem mężczyzna musi oddać nasienie. Zabieg ostatecznie kończy się transferem jednego lub dwóch zarodków do jamy macicy.

 

Leczenie niepłodności poprzez inseminację

 

Nieznaczne wahania jakości nasienia skłaniają ku podjęciu próby inseminacji domacicznej. Polegają one na bezpośrednim wprowadzeniu odpowiednio przygotowanego nasienia do jamy macicy za pomocą specjalnego cewnika.

 

Koszty leczenia niepłodności

 

Metody leczenia niepłodności są bardzo zróżnicowane. Czasami przyczyna jest uchwytna i możliwa  do  wyleczenia. Wtedy najczęściej koszty są znacznie mniejsze. Przy leczeniu metodą in vitro należy liczyć się z kwotami rzędu około 6-10 tysięcy w zależności od kliniki, w której są one wykonywane. Takie miasta jak Gdańsk czy Warszawa mają dofinansowania do zabiegów in vitro, które sięgają nawet do 5 tysięcy złotych. Zabieg inseminacji jest znacznie tańszy, kosztuje do 2 tysięcy złotych.

 

Warszawa – gdzie można się zgłosić?

 

Klinik leczenia niepłodności jest wiele. Wybierając klinikę, należy kierować się nie tylko ceną, ale również doświadczeniem lekarzy w danym ośrodku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sprawdzić płodność u mężczyzn? Przyczyny niepłodności męskiej

Proces diagnostyczny męskiej niepłodności wymaga realizacji różnorodnych i czasochłonnych badań oraz dokładnego wywiadu lekarskiego. Mężczyznę poddaje się m.in. badaniom fizykalnym,...

Zamknij