Choroby

Prolaktyna – objawy nadmiernego wydzielania

Nadmierna ilość prolaktyny, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, to hiperprolaktynemia. Objawia się m.in. trądzikiem i zaburzeniami u kobiet. U mężczyzn obniża libido i powoduje powiększenie gruczołu piersiowego. Może też wywołać mlekotok.

Czym jest prolaktyna?

Prolaktyna (PRL) to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Jego zadaniem jest stymulacja procesów wzrostowych. Bierze udział w wytwarzaniu mleka u kobiet karmiących, czyli laktacji. Jej poziom rośnie u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Bywają jednak sytuacje, że nadmiar prolaktyny (hiperprolaktynemia) pojawia się także z innych powodów. Należą do nich m.in. choroby tarczycy (niedoczynność) oraz stosowanie hormonów anaboliczno-androgennych. Norma PRL to 5-25 ng/ml. Leczenie hiperprolaktynemii zależy od jej przyczyny. Niekiedy wystarcza odstawienie stosowanych środków lub zmiana leków na inne. Czasami stosuje się farmakoterapię, np. za pomocą kabergoliny znajdującej się w preparacie o nazwie Dostinex.

Objawy nadmiaru prolaktyny u kobiet

Objawy nadmiaru prolaktyny we krwi u kobiet są związane m.in. z hiperandrogenizmem. To sytuacja, podczas której w organizmie produkowany jest nadmiar hormonów męskich. Wiąże się on z nadmiernym owłosieniem u pań, pojawieniem się trądziku oraz zaburzeniami miesiączkowania. Może też powodować niepłodność. Objawy hiperandrogenizmu niekiedy są związane z występowaniem zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Hiperprolaktynemia a libido u mężczyzn

Hiperprolaktynemia u mężczyzn często powoduje zmniejszenie libido. Panowie z nadmiarem prolaktyny mogą cierpieć nawet na impotencję.

Objawy hiperprolaktynemii pojawiające się u obu płci

Zwiększona drażliwość i stany depresyjne to objawy związane ze zbyt wysokim poziomem PRL pojawiające się u obu płci. U pacjentów z tym problemem zauważa się także zaburzenia mineralizacji kości. Hiperprolaktynemia wywołuje także mlekotok, a więc produkcję wydzieliny z gruczołu piersiowego. U kobiet poza okresem karmienia zdarza się jednak, że mlekotok nie jest związany z nadmiarem PRL we krwi. W przypadku panów ze zwiększonym stężeniem hormonu produkowanego przez przysadkę może dojść do powiększenia się gruczołu piersiowego, czyli tzw. ginekomastii. Jeśli hiperprolaktynemię wywołał guz wewnątrzczaszkowy, np. gruczolak przysadki, mogą pojawić się także zaburzenia widzenia i bóle głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z depresją?

Jak wykazuje wiele badań z każdym rokiem coraz więcej osób choruje na depresję. Choroba ta dotyka już co dziesiątego Polaka....

Zamknij