Choroby

Profilaktyka zakrzepicy żylnej

Aby zapobiec zakrzepicy, należy zadbać o aktywność fizyczną i utrzymać prawidłową masę ciała. Gimnastyka jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. Przydaje się też w trakcie długich podróży. Osoby obarczone ryzykiem choroby zakrzepowej przyjmują natomiast leki doustne bądź dostają zastrzyki z heparyny.

Leki zapobiegające zakrzepicy

Osoby narażone na wystąpienie zakrzepicy to: obłożnie chorzy, mający ograniczone możliwości poruszania się, a także ci, którzy niedawno przeszli operację, w szczególności ortopedyczną. Powinni oni przyjmować leki zapobiegające chorobie zakrzepowej. Zwykle są to leki doustne: warfaryna lub acenokumarol. Niektórzy pacjenci dostają też zastrzyki z heparyny drobnocząsteczkowej i niefrakcjonowanej. Osoby ze schorzeniami naczyniowymi mogą stosować takie preparaty, jak Vessel Due F.

Materiały uciskowe a zapobieganie zakrzepicy

Pacjenci z grupy ryzyka sięgają także po materiały uciskowe, takie jak pończochy, podkolanówki bądź bandaże elastyczne o niezbyt dużej sile ucisku. Ważne, by zostały dobrane prawidłowo: za mało ścisłe nie spełnią swej funkcji, a te o zbyt dużym nacisku mogą spowodować problemy z krążeniem.

Aktywność fizyczna w profilaktyce zakrzepicy

Chorobie zakrzepowej można zapobiec, stosując aktywność fizyczną. Pacjenci po zabiegach operacyjnych powinni w miarę możliwości często wstawać z łóżka i spacerować. Pozostali mogą stosować ćwiczenia takie jak nordic walking, bieganie lub także spacery. Ważne, by wybrać taką formę ruchu, przy której pracują mięśnie łydek. Pobudza to krążenie w żyłach, co zmniejsza ryzyko powstania zakrzepu. Należy unikać długiego siedzenia i pozostawania w bezruchu. Osoby, które mają pracę siedzącą powinny robić przerwy i chodzić w ich trakcie. Ważna jest też zmiana pozycji ciała. Co istotne, prawidłowa masa ciała zmniejsza ryzyko zakrzepicy.

Zapobieganie zakrzepicy w ciąży

Kobiety w ciąży, które miały przypadki choroby zakrzepowej w rodzinie, powinny poinformować o tym lekarza prowadzącego, aby mógł zalecić odpowiednią profilaktykę. Panie, których ciąża rozwija się prawidłowo mogą się gimnastykować. Warto, by często napinały mięśnie łydek i poruszały stopami w różnych kierunkach. Podczas odpoczynku powinny jak najczęściej trzymać nogi w górze. Ciężarne mogą też nosić podkolanówki uciskowe, jeśli występują u nich obrzęki łydek.

Ryzyko zakrzepicy a podróże

Aby uniknąć zakrzepicy, w czasie długotrwałych podróży oraz lotów samolotem warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i robić przerwy w podróży. W ich trakcie należy napinać mięśnie łydek i zginać stopy. Chorobie zakrzepowej zapobiegają także energiczne spacery. Osoby, u których ryzyko rozwoju schorzenia jest duże powinny przed podróżą skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić jednorazowy zastrzyk z heparyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Miód w walce z przeziębieniem

Miód znany i ceniony jest jako świetny dodatek do słodkich kanapek oraz naturalny „słodzik” do herbaty. Smaczny i zdrowy szybko...

Zamknij