Choroby

Profil genetyczny nowotworu z testem Foundation One – Roche Foundation One

Jednym z głównych zadań współczesnej nauki medycznej jest znalezienie skutecznych metod leczenia raka. Wieloletnie badania umożliwiły rozszerzenie metod diagnostycznych, które pomagają rozwijać terapię celowaną. Najważniejszą z nich jest profil genetyczny nowotworu – test Foundation One.

Nowotwory są dużym problemem zdrowotnym i społecznym XXI wieku. Nadal stanowią drugą główną przyczynę umieralności na świecie. Przełomem w ich leczeniu jest stworzenie indywidualnego profilu genetycznego nowotworu. Na jego podstawie można dobrać spersonalizowane leki przeciwnowotworowe, monitorować postępy i skuteczność zastosowanej terapii. Tego typu narzędzie diagnostyczne jest dostępne w Polsce w postaci testu Roche FoundationOne.

 

Profil genetyczny nowotworu

 

Za prawidłowe funkcjonowanie organizmu odpowiedzialne jest wzajemne działanie kwasu deoksyrybonukleinowego, znanego jako DNA i towarzyszących mu białek. Jakakolwiek mutacja w łańcuchu DNA znacząco zaburza działanie białek, a tym samym prawidłową pracę komórek. Dochodzi do ich niekontrolowanego, wzmożonego namnażania się i migracji do innych narządów, co jest początkiem rozwoju nowotworu.

 

Stworzenie profilu genetycznego nowotworu to badanie próbki tkanki nowotworowej, na poziomie molekularnym, w celu znalezienia zmian w strukturze DNA, określenie ich przyczyny i dobór najbardziej skutecznego leczenia przeciwnowotworowego zależnego od rodzajów mutacji, które zaszły w komórkach.

 

Ustalenie profilu genetycznego pacjentów onkologicznych umożliwia stworzenie ogólnej bazy danych, zawierającej informacje o poszczególnych przypadkach medycznych, zastosowanym wobec nich leczeniu i monitorowaniu dalszego przebiegu choroby. Możliwość współpracy między instytucjami w zakresie wymiany informacji o przypadkach chorób nowotworowych przyczynia się do postępów w znalezieniu nowych metod walki z rakiem.

 

Test Foundation One

 

Test Foundation One jest kompleksowym badaniem struktury DNA komórek nowotworowych u danego pacjenta. Wykorzystuje się go głównie w raku piersi i jajnika, niedrobnokomórkowym raku płuca, raku jelita grubego oraz w czerniaku. Za pomocą testu Foundation One można zbadać ponad 300 genów w genomie, które przyczyniają się do powstania i rozwoju choroby. Test wykonuje się na niewielkiej próbce tkanki nowotworowej na bloczku parafinowym. Wynik w postaci indywidualnego profilu genetycznego nowotworu i informacji o potencjalnych terapiach celowanych pomaga onkologowi w ustaleniu i dobraniu najskuteczniejszego leku u danego pacjenta.

 

Test Foundation One może zamówić wyłącznie lekarz prowadzący za pośrednictwem strony internetowej. Wynik i raport badania gotowy jest już po 14 dniach. Jest to dodatkowa metoda w diagnostyce nowotworów przydatna podczas ustalania planu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ziołolecznictwo – alternatywa czy uzupełnienie terapii tradycyjnej

Niekiedy tradycyjna medycyna jest bezradna wobec dokuczających nam dolegliwości. Zażywane leki nie pomagają, a tylko obciążają organizm, przez co wywołują...

Zamknij