Choroby

Poprawny sposób wyciągania kleszcza

W momencie, gdy na swoim ciele znajdziemy kleszcza powinniśmy jak najszybciej go usunąć. Dzięki temu ochronimy swój organizm przed drobnoustrojami, które znajdują się w ślinie kleszcza. Tu jednak powstaje pytanie jak go prawidłowo wyciągnąć? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Prawidłowe usuwanie kleszcza

Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą. Pamiętaj o tym, aby nie usuwać go gołymi rękami, bo może spowodować to zakażenie bardzo groźnymi chorobami, które kleszcze przenoszą. A więc kleszcza należy chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i pewnym ruchem wyciągnąć lub wykręcić. Nie można również zaciskać pęsety na ciele kleszcza, bo przez takie działanie możemy wprowadzić go pod skórę. Jeśli po wyciągnięciu kleszcza zauważymy, że w ciele pozostała jego główka to należy ją usunąć w taki sam sposób. Gdy go już wyciągniemy należy go spalić lub mocno zgnieść. Jeśli po usunięciu kleszcza na ciele pojawi się wysypka konieczne będą badania laboratoryjne, bo być może zostaliśmy zarażeni jakąś chorobą, którą właśnie przenoszą kleszcze.

Po usunięciu kleszcza powstałą ranę należy zdezynfekować, podobnie jak pęsetę. Najlepiej do tego celu użyć spirytusu salicylowego lub wody utlenionej. Ręce należy umyć dokładnie wodą z mydłem. Warto również wiedzieć o tym, że miejsce po ukąszeniu kleszcza należy obserwować kilka dni po jego usunięciu. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, rumień wokół rany, obrzęk lub objawy grypowe konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego, bo może świadczyć to, że kleszcz zaraził nas boreliozą.

Inne metody

Jeśli natomiast nie chcemy usunąć kleszcza pęsetą możemy do tego celu wykorzystać karty do usuwania kleszczy, które dostępne są w każdej aptece. Karty umożliwiają usunięcie kleszcza każdej wielkości, nawet tych najmniejszych, które ciężko wyciągnąć zwykłą pęsetą. Oczywiście w aptekach dostępne są także specjalne pęsety do wyciągania kleszczy, ale wyciągnięcie go tradycyjną pęsetą daje taki sam efekt. Jeśli natomiast kleszcz wbije się zbyt głęboko należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Tam z pewnością usuną go bez najmniejszego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Smog – jak sobie z nim radzić? Skuteczne domowe sposoby na walkę ze smogiem

Smog ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka - podrażnia drogi oddechowe oraz stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych, małych dzieci...

Zamknij