Specjalizacje lekarskie

Pomocne komórki macierzyste

Bez wątpienia większość z nas nie może zbyt wiele powiedzieć o elemencie jakim są komórki macierzyste. Oczywiście nie jest to dziwne, ponieważ nasza wiedza o takim elemencie jest bardzo mała. Jest tak zresztą z większością tematów zwianych z naszym organizmem i zdrowiem.

Innowacyjne technologie medyczne

Warto jest jednak wiedzieć, że komórki macierzyste możemy podzielić na komórki macierzyste zarodka i komórki macierzyste dorosłego organizmu. Te pierwsze pochodzą z wczesnych faz rozwoju zarodka. Drugie są już jednak komórkami zróżnicowanymi i znajdują się we wszelkiego rodzaju tkankach. Dziś przede wszystkim ważne są badania nad takimi komórkami. W przyszłości tego typu komórki macierzyste maja bowiem pomóc wleczeniu wielu chorób. Głównie mówi się o takich schorzeniach jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Oprócz tego mają one być pomocne i w leczeniu miażdżycy. Niemniej jednak na to jeszcze trzeba poczekać. Mimo, że obecnie badania nad tego typem komórek są bardzo intensywne to nie jest to proste. Z pewnością obecna technika pozwoli na osiągniecie celu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Opryszczka – jak leczyć?

Opryszczkę należy leczyć preparatami przeciwwirusowymi, najczęściej w postaci żelu, maści lub niewielkich rozmiarów plasterka. Osoby zarażone często sięgają również po...

Zamknij