Medycyna

Pobieranie krwi z pępowiny

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym jak wielkie możliwości ma dziś krew pobrana z pępowiny i łożyska. Zawiera ona całe mnóstwo komórek macierzystych, które w przypadku przyczepów są bardzo ważne. Zazwyczaj pobrana krew starcza dla osoby, która nie przekracza masy ciała około pięćdziesięciu kilogramów.

Przyszłość medycyny?

Dziś pobranie krwi pępowinowej przeprowadza się na całym świecie. Po zabiegu jakim jest pobranie krwi pępowinowej taka krew trafia do banku krwi. Zazwyczaj leży ona tam, długimi latami. Nie wpływa to jednak na jej zawartość, ponieważ taka krew może tam spoczywać nawet przez kilkadziesiąt lat. Sama krew pępowinowa, a właściwie jej walory zostały odkryte dość niedawno. Wcześniej była ona utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. dziś nie ma o tym mowy i pobranie krwi pępowinowej jest zabiegiem, który jest konieczny. Z pewnością w najbliższej przyszłości zalety tych komórek macierzystych jeszcze się zwiększą. Obecnie jedna z większych jest to, że w krótkim czasie mogą się one rozmnażać w wielkim stopniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka to choroba weneryczna wywoływana przez bakterie dwoinki Neisseria gonorrhoeae, które nazywane są również gonokokami. Dwoinki występują zazwyczaj w parach...

Zamknij