Choroby

Pływanie – najlepsza rehabilitacja dla osób z bólami pleców

Pływanie pozwala na odciążenie kręgosłupa i całego aparatu ruchu. Sprawia to, że można wykonać więcej ćwiczeń niż na powierzchni. Aktywności w wodzie zmniejszają bóle w odcinku lędźwiowym (pływanie kraulem) i szyjnym (pływanie stylem grzbietowym).

Właściwości wody – dlaczego pomaga osobom z bólami pleców?

Przebywanie w wodzie odciąża układ ruchowy i rozluźnia mięśnie szkieletowe. Niweluje napięcie mięśniowe i istniejące przeciążenia. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości i można ćwiczyć w taki sposób, który na powierzchni wywoływałby ból. Zajęcia w basenie pozwalają też na zwiększenie zakresu ruchów. Dodatkowo, ciśnienie hydrostatyczne pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz układ oddechowy. Warto pamiętać, że będąc początkującym pływakiem, należy zacząć od ćwiczeń w wodzie, następnie przepłynąć krótki dystans, po czym znów rozruszać mięśnie. Dla osób, które nie potrafią pływać przeznaczone są treningi niewymagające tej umiejętności, np. aqua aerobik. W trakcie zorganizowanych zajęć w wodzie są używane m.in. hantle, wałki, makarony. Miejscem, w którym można kupić tego typu sprzęt jest np. sklep ortopedyczny bądź sportowy.

Jaki styl pływania wybrać?

Wybierając styl pływania, należy wziąć pod uwagę schorzenie oraz dolegliwości, które chce się usunąć. Można przy tym konsultować się z fizjoterapeutą, który doradzi najlepszy styl. Warto zadbać też o technikę poruszania się w wodzie, ponieważ nieodpowiednie wykonywanie ruchów może zwiększyć ból. W zależności od tego, co chce się wypracować, można pływać:

  • kraulem (najlepiej krytym), który pozwala na rozluźnienie mięśni odcinka lędźwiowego, zmniejszając tym samym dolegliwości w tym obrębie, wzmacnia też mięśnie grzbietu, które mocno i systematycznie pracują podczas pływania tym stylem;
  • stylem grzbietowym, jeśli chce się rozluźnić mięśnie karku i zwiększyć siłę mięśni brzucha, ale także cały gorset mięśniowy; niektórzy uważają, że ta technika nadwyręża odcinek lędźwiowy.

Warto wiedzieć, że pływanie żabką, w szczególności odkrytą, może zwiększać ból w odcinkach szyjnym (wymaga  nienaturalnego wygięcia szyi) i lędźwiowym kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa a przeciwwskazania do pływania

Pływanie niestety nie jest dla wszystkich osób, które cierpią na problemy z plecami. Powinny z niego zrezygnować pacjenci, u których dolegliwości są spowodowane zaawansowanym stadium choroby zwyrodnieniowej lub dyskopatią. Aktywność ta może niestety nasilić nieprzyjemne odczucia. Nie znaczy to jednak, że muszą całkowicie rezygnować z aktywności w wodzie – po konsultacji z fizjoterapeutą, mogą wybrać te, które będą dla nich korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Smog – jak powstaje i jaki oddziałuje na ludzki organizm?

Smog to mgła, która zawiera w sobie zanieczyszczenia powietrza, pochodzące głównie ze spalin samochodowych, pieców, kotłów, fabryk i zakładów przemysłowych....

Zamknij