Medycyna

Piłka rehabilitacyjna ćwiczenia

Piłka rehabilitacyjna jest to duża gumowa piłka nadmuchana powietrzem, stosowana podczas zajęć rehabilitacyjnych. Ćwiczenia na niej wykonywane pozwalają na rozciągnięcia się całego ciała, a ćwiczącemu na skuteczny relaks. Jest świetnym przyrządem do ćwiczeń dla osób skarżących się na bóle kręgosłupa, stawów i mięśni. Często używana jest przez położne we wczesnej części porodu, ponieważ pozwala na rozluźnienie się mięśni rodzącej i rozciągnięcie ciała. Używana jest w szpitalach, na salach rehabilitacyjnych, klubach fitness, gabinetach ortopedycznych czy indywidualnie w domowym zaciszu.

Budowa piłki rehabilitacyjnej

Piłka zbudowana jest z odpornego tworzywa sztucznego, które wykazuje właściwości antypoślizgowe. W sprzedaży piłki dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Dobierane są one do wysokości ciała pacjenta.

Dobór piłki polega na tym, że należy usiąść na niej, całkowicie oprzeć stopy o podłogę. Kąt między udem a łydką powinien być prosty lub lekko rozwarty. Nie powinno się kupować piłki za dużej w porównaniu do wzrostu, bowiem będzie ona utrudniać trening, konsekwencją czego będzie nie uzyskanie satysfakcjonujących efektów ćwiczeń, a wręcz zniechęcenie do nich.

Można je kupić w sklepach sportowych lub sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym (zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych).

Ćwicząc na takiej piłce rozciągamy i wzmacniamy mięśnie głębokie, które podczas standardowych ćwiczeń nie są używane. Wymagana przy tym jest koordynacja w zachowaniu równowagi, przez co te mięśnie głębokie są aktywowane, jednocześnie wzmacniając się, nabierając elastyczności i rozciągając się.

Pomaga to w leczeniu wad postawy działając na mięśnie kręgosłupa. Piłka rehabilitacyjna ćwiczenia wykorzystywana jest w również fizjoterapii niemowląt z zaburzeniami napięcia mięśni.

Kobiety w ciąży trenują na piłce, aby wzmocnić mięśnie dna macicy oraz aby szybciej po porodzie dojść do formy sprzed niej.

Może ona stanowić rodzaj krzesła. Długie siedzenie na krześle lub fotelu może spowodować dolegliwości bólowe oraz zmęczenie tkanek przykręgosłupowych. Wynika to ze zbyt małego odżywienia i dotlenienia tkanek oraz ucisku naczyń i nerwów podczas długiego siedzenia w jednym miejscu. Piłka może temu skutecznie zapobiec.

Zaleca się ją dzieciom i młodzieży dorastającej oraz kobietom.

Uwagi końcowe

Zdarza się, że specjalistyczna piłka do ćwiczeń mylona jest z piłką z uszkami, która służy jedynie do zabawy przez dzieci i raczej nie można na niej systematycznie rehabilitować się.

W internecie dostępne są zestawy ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko w gabinetach rehabilitacyjnych, ale również w domu. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z nimi i po najlepiej wcześniej zasięgnąć opinii jakiegoś doświadczonego rehabilitanta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Adopcja komórek jajowych szansą na posiadanie własnego dziecka

Istnieje wiele przyczyn, które uniemożliwiają naturalne poczęcie dziecka. Dla kobiet walczących z niepłodnością często jedynym rozwiązaniem okazuje się in vitro...

Zamknij