Choroby

Ospa u nastolatków

Ospa wietrzna to prawdziwa plaga wieku dziecięcego – chorują maluchy żłobkowe, przedszkolne oraz takie, które do żadnej placówki nie uczęszczają i mają niewielki kontakt z rówieśnikami. Jednak w tym wieku choroba ma łagodny przebieg, jest bardziej uciążliwa niż groźna. Trochę poważniej jest, gdy zachoruje nastolatek lub osoba dorosła – bowiem wraz z wiekiem rośnie ryzyko powikłań, a sama ospa przebiega trudniej.

Ospa jest mało przyjemna, ale nie groźna, pod warunkiem, że dotyczy małych dzieci. Ospa wietrzna u nastolatków przebiega jednak poważniej. Może pojawić się dużo wyższa gorączka, a czerwone, zaognione krostki atakują nie tylko ciało, łącznie ze skórą głowy, ale też błony śluzowe – mogą pojawić się w jamie ustnej, na języku, w przełyku czy na narządach płciowych. Dolegliwości te są nie tylko mało komfortowe, ale tez zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań czy komplikacji.

Leczenie ospy wietrznej u nastolatków

Podobnie, jak w przypadku małych dzieci, u nastolatków również konieczne jest przechorowanie ospy wietrznej. Trzeba zapomnieć o aktywności szkolnej i pozaszkolnej. Pozostanie w domu przez dwa tygodnie to gwarancja, że choroba szybciej ustąpi, a chory nastolatek nie będzie zarażał innych. Pielęgnacja chorego na ospę jest identyczna, jak u małych dzieci. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów świądu i stworzenie pęcherzykom optymalnych warunków do gojenia. Dopiero gdy ostatni pęcherzyk zamieni się w strupek i odpadnie, można mówić o zakończeniu choroby. Podczas ospy nastolatek powinien nosić przewiewne ubranie, wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełniane dresy czy piżamy. Na czas choroby trzeba zapomnieć o długich, gorących kąpielach i zamienić je na letnie, krótkie prysznice.

Jak przechorować ospę wietrzną

Ospa u nastolatka może, ale wcale nie musi, wiązać się z komplikacjami. Gdy chory zostanie w domu i będzie stosował się do zaleceń lekarza, ryzyko powikłań jest naprawdę niewielkie. Jeśli do pielęgnacji pęcherzyków dołączymy lekkostrawną dietę, organizm będzie miał siły do walki z chorobą i szybciej zacznie wracać do zdrowia. Nie warto też patrzeć w lustro – ospa sprawia, że wygląd jest mało przyjemny dla oka. Jednak najczęściej wszystkie krostki znikają, nie pozostawiając nawet najmniejszych blizn. W nastoletnim wieku ciężko jest, co prawda, zamknąć się w domu na dwa tygodnie czy nawet dłużej. Warto jednak poświęcić te kilkanaście dni na spokojne przechorowanie ospy – dzięki temu zyskamy odporność już na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak poznać ospę wietrzną?

Ospa wietrzna – jej główne objawy zna niemal każdy. Czerwone, swędzące krostki, mnóstwo strupków na całym ciele i ogólnie kiepskie...

Zamknij