Choroby

Ospa party – nie pozwól zwieść się pozorom…

Moda na kinderbale z uczestnictwem dzieci chorujących na ospę wietrzną przywędrowała do Polski aż ze Stanów. Pomimo ostrzeżeń lekarzy, ospa party nadal znajduje wielu zwolenników. Rodzice uważają, że wizyta w domu chorego dziecka pozwoli zarazić im swoje pociechy, a w rezultacie te będą miały szybciej z problem z głowy. Ospa zyskała niemalże status choroby obowiązkowej wieku dziecięcego. Epidemie ospy zdarzają się głównie w przedszkolach, żłobkach i szkołach podstawowych. W większości przypadków osoby dorosłe, które doścignął wirus ospy są bardziej narażone na powikłania niż małe dzieci. W praktyce lekarskiej odnotowało także wiele hospitalizacji związanych z ospą u małych dzieci.

Czym grozi ospa party

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy jakie ryzyko niesie ospa party. Pediatrzy i immunolodzy przestrzegają przed tego rodzaju nierozsądnymi praktykami. Wielu rodziców gorzko żałuje decyzji o zabraniu dziecka na takie przyjęcie. Z pewnością nie byli oni świadomi tego, jak nieprzewidywalny potrafi być wirus. Należy pamiętać, że  organizm każdego z nas w odmienny sposób reaguje na wirusy.

Ryzyko ospa party, to przede wszystkim możliwości zakażeń skórnych, które pozostawiają blizny i wymagają opieki chirurga. Dzieci dużo gorzej od dorosłych znoszą świąd i nie potrafią powstrzymać się przed drapaniem. Ryzyko ospa party oznacza zakażenia bakteryjne, które skutkują powstaniem ropni, ropowicy czy pęcherzycy gronkowcowej. Poważne powikłania, to także zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, drgawki, zaburzenia odporności, problemy z równowagą czy sepsa. Ryzyko ospa party powoduje też powikłania ze strony serca (zapalenie mięśnia sercowego) oraz układu oddechowego (zapalenie płuc). Skrajne przypadki komplikacji wirusowych doprowadzają do śmierci.

Można spotkać się z opiniami lekarzy, że ryzykowne ospa party, to sprawa, która należy oddać w ręce prawników. Wiele powikłań ospy wynika też  z przesądów mówiących, że należy unikać kąpieli. Jeśli nie chcesz ryzykować z ospą party, to przygotuj swoje dziecko na szczepionkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nie daj się endometriozie

Endometrioza dopada najczęściej młode kobiety, między trzydziestką a czterdziestką. Jej główne objawy to silny ból w obrębie miednicy, występujący często...

Zamknij