Choroby

Ortotropia – zalety metody

Ortotropia jest jednym z elementów leczenia ortodontycznego. To nowoczesna metoda, która ma wiele zalet.

 

Czym jest ortotropia?

 

Ortotropia jest jedną z nowszych metod leczenia wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Jej celem jest rozbudowanie szczęki i jamy ustnej w taki sposób, aby mogły one pomieścić wszystkie 32 zęby bez konieczności ich usuwania. W większości przypadków dzięki temu uzyskuje się prawidłowy zgryz również bez potrzeby zastosowania aparatów stałych. Połączenie aparatów ruchomych z ćwiczeniami mięśni pozwala na samoistne i naturalne ustawienie się zębów.

 

Prekursorzy i zwolennicy tej metody leczenia zgodnie twierdzą, że większość wad zgryzu jest spowodowana nieprawidłową budową jamy ustnej. Zastosowanie specjalnych ruchomych aparatów ortodontycznych stymuluje wzrost szczęki i żuchwy. Dodatkowo wymusza spoczynkowe ułożenie języka na podniebieniu oraz zamknięcie ust. Ważnym elementem ortotropii jest również przywrócenie prawidłowego połykania, żucia i oddychania (nosem, przy zwartych wargach). Dzięki temu zęby ustawiają się równo i poprawia się ogólny wygląd twarzy.

 

Powodzenie ortotropii wymaga ścisłej współpracy lekarza stomatologa z dzieckiem i jego rodzicami. Aparat ruchomy należy samodzielnie nakładać w określonych godzinach na ustalony czas. Brak systematyczności lub skrócenie terapii powoduje, że efekty terapeutyczne nie są osiągane lub pojawiają się po dłuższym czasie, niż początkowo zakładano. Ortotropię najlepiej zastosować u dzieci przed ukończeniem 9 roku życia.

 

Zalety ortotropii

 

Ortotropia jest uważana za metodę, która powinna stać się standardem leczenia ortodontycznego. Dzięki temu stanie się zbędne usuwanie zdrowych zębów i zakładanie aparatów stałych lub retencyjnych. Główną zaletą ortotropii jest jej wysoka skuteczność i osiąganie lepszych efektów terapeutycznych w porównaniu z innymi technikami korygowania wady zgryzu.

 

Ortotropia wpływa korzystnie nie tylko na samo uzębienie i zgryz, ale także przyczynia się do prawidłowego wzrostu twarzoczaszki oraz wyrobienia nawyku odpowiedniego spoczynkowego ułożenia szczęki, żuchwy i języka. Prowadzi to do poszerzenia się dróg oddechowych, a dziecko zaczyna oddychać wyłącznie nosem. Dzięki temu lepiej śpi i jest mniej podatne na infekcje gardła, ponieważ powietrze przechodzące przez jamę nosową jest ogrzewane i oczyszczane z drobnoustrojów.

 

Ortotropia a mioterapia

 

Ważnym elementem ortotropii jest mioterapia, czyli zestaw ćwiczeń mięśni twarzy, języka i warg, który jest dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dzięki gimnastyce reguluje się siła i napięcie mięśni, a także zmienia się ustawienie szczęki względem żuchwy i wzmacnia aparat żucia i mowy. Ćwiczenia są proste i mogą być wykonywane przez pacjenta w domu po wcześniejszym przeszkoleniu przez specjalistę.

Mioterapia jest nie tylko wsparciem leczenia ortodontycznego, które pozwala na lepsze i szybsze uzyskanie efektów. Wykorzystuje się ją także jako element profilaktyki wad zgryzu. Dobrze rozpocząć ją u dzieci około 4 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybielanie zębów – metody i przebieg poszczególnych procedur

Wybielanie zębów jest dość popularne. Można je wykonać na wiele sposobów, samodzielnie lub z pomocą stomatologa. Po co wybielać zęby?...

Zamknij