Choroby

Orteza stawu kolanowego

Orteza stawu kolanowego ma za zadanie ustabilizować staw kolanowy i nie dopuścić do tego urazu. Poprzez unieruchomienie wspomagają leczenie i rehabilitację. Ortezy, które stanowią pewien rodzaj stabilizatorów, stosowane są nie tylko podczas złamań, ale także w przypadku różnego rodzaju zwyrodnień stawu kolanowego oraz kontuzji (np. stanów zapalnych).

Ortezy i stabilizatory mogą być stosowane profilaktycznie, aby zapobiegać urazom. Najczęściej wykorzystywane są przez osoby uprawiające sport (w szczególności dyscypliny mocno obciążające staw kolanowy), np. bieganie.

Orteza czy stabilizator?

Różnica między ortezą a stabilizatorem jest dosyć płynna i w większości przypadków używa się tych określeń zamiennie. Można jednak rozróżnić te dwa sprzęty medyczne ze względu na zastosowanie. Najogólniej mówiąc, każdy sprzęt, który służy do unieruchomienia stawu to stabilizator. Zabezpiecza on przed kontuzją i wspomaga rehabilitację. Orteza należy do tego samego typu produktów medycznych, więc z pewnością można ją nazwać stabilizatorem.

Wspomniane rozróżnienie między ortezą a stabilizatorem tyczy się przede wszystkim sytuacji użycia. To, co nazywamy ortezą, stosowane jest w przypadku poważnych kontuzji, do których zaliczamy np. złamania. Z kolei stabilizator używany jest w odniesieniu do sprzętu przydatnego przy mniej skomplikowanych urazach, a przede wszystkim już w czasie rehabilitacji i doprowadzania kończyny do pełnej ruchomości.

Powyższe rozróżnienie jest jednak umowne i stosowanie pojęcia „orteza” wymiennie ze „stabilizatorem” jest w pełni poprawne.

Którą ortezę stawu kolanowego wybrać?

Orteza stawu kolanowego używana jest w tzw. „okresie ostrym” (czyli bezpośrenio po operacji), a jej zastosowanie zawsze powinno być konsultowana z lekarzem. W zależności od rodzaju kontuzji można wykorzystać ortezy długie wyposażone w zamek monocentryczny lub policentryczny. Mają one możliwość ustawienia kątu zgięcia i wyprostu i dopasowania konkretnej ortezy do indywidualnych potrzeb. Stosowanie ortez tego typu wpływa na czas rekonwalescencji – im szybciej uda się przywrócić ruch w stawie kolanowym, tym lepiej.
Oprócz ortez długich, istnieją także ortezy miękkie, które przydają się w przypadku mniej skomplikowanych urazów, np. w zwyrodnieniach stawu kolanowego. Różnią się one od tradycyjnych tym, że są utwardzane tylko z jednej strony, a nie z dwóch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie są migdałki?

Migdałki podniebienne są zlokalizowane po lewej i prawej stronie cieśni gardzieli. Można je znaleźć między żagielkiem podniebiennym a korzeniem języka....

Zamknij