Porady

Orteza dla biegacza

Biegacze często ulegają kontuzjom stawu kolanowego bądź skokowego. W trakcie leczenia urazów i niedługo po kontuzji, kończyna powinna być usztywniona. Zapewni to lekka, a jednocześnie stabilna orteza.

Czym jest orteza?

Termin „orteza” pochodzi od dwóch słów: „ortopedyczna proteza”. Ma za zadanie chronić i stabilizować uszkodzony, chory staw. Jest to lekki sprzęt wykonany z włókna szklanego bądź węglowego lub też neoprenu. Odciąża mięśni, więzadła oraz stawy, przyspieszając proces regeneracyjny kończyny. Orteza zmniejsza też obrzęki pourazowe. Dzięki niej łatwo utrzymać higienę, ponieważ przepuszcza powietrze, pozwalając skórze oddychać. Jest delikatna w dotyku i nie powoduje odparzeń ani też otarć na powierzchni naskórka. Może być stosowana u osób z niestabilnymi stawami bądź po urazach. Orteza to sprzęt używany przy doleczaniu uszkodzeń więzadeł. Można go używać codziennie, np. podczas biegania. Biegacze po urazach kolana powinni chronić staw np. poprzez noszenie takiego lekkiego usztywnienia (źródło: https://www.ortopedio.pl).

Jakie ortezy są polecane biegaczom?

Biegacze najczęściej używają dwóch rodzajów ortez. Pierwszy z nich to orteza stawu kolanowego stosowana w przypadku bólów, stanów zapalnych kolana. Stabilizują je i odciążają więzadła kolanowe oraz mięśnie znajdujące się w okolicy stawu. Drugi rodzaj to orteza stawu skokowego zalecana po skręceniach i złamaniach stawu skokowego oraz po urazach ścięgna Achillesa. Prawidłowy dobór ortezy jest niezwykle istotny w czasie leczenia urazu. Lekarz wybiera konkretny rodzaj stabilizatora i zaleca czas, przez który powinien być noszony. Bierze przy tym pod uwagę zarówno typ schorzenia bądź uszkodzenia, jak i masę ciała pacjenta. Im więcej on waży, tym stabilizator powinien być mocniejszy.

Biegacz po kontuzji – co oprócz ortezy?

Biegacze po kontuzjach mogą wspomagać się też innymi środkami, takimi jak maści przeciwzapalne bądź doustne leki mające działanie zwalczające stan zapalny. Na krwiaki można używać maści z hirudyną, a na ból w mięśniach – maści rozgrzewające. Bolesność zmniejszy się także po stosowaniu okładów z lodu bądź woreczków żelowych. Te ostatnie mogą być stosowane w formie ciepłych lub zimnych okładów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piłka rehabilitacyjna ćwiczenia

Piłka rehabilitacyjna jest to duża gumowa piłka nadmuchana powietrzem, stosowana podczas zajęć rehabilitacyjnych. Ćwiczenia na niej wykonywane pozwalają na rozciągnięcia...

Zamknij