Choroby

Opryszczka – jak leczyć?

Opryszczkę należy leczyć preparatami przeciwwirusowymi, najczęściej w postaci żelu, maści lub niewielkich rozmiarów plasterka. Osoby zarażone często sięgają również po domowe sposoby, takie jak przykładanie na ranę naparów z ziół.

Dobrym rozwiązaniem walki z opryszczką jest robienie okładów z melisy, miodu czy aloesu, które mają działanie antywirusowe, odkażają i przyśpieszają gojenie się rany. Poza tym, do zakażonego miejsca można przyłożyć olejek z drzewa herbacianego, torebkę ciepłej herbaty, czosnek, cebulę, a także polopirynę zamoczoną w wodzie.

Co to jest opryszczka?

Opryszczka jest nazwą ogólną dla zakażeń opryszczkowych wywołanych wirusem HSV1 odpowiedzialnego za opryszczkę wargową oraz HSV2, który powoduje opryszczkę narządów płciowych. Ludzie są jedynymi nosicielami wirusa opryszczki wywołującego również ospę wietrzną oraz półpasiec. Zazwyczaj opryszczka pojawia się pod wpływem czynników zewnętrznych:

  • stresu,
  • wyziębienia,
  • miesiączki,
  • osłabienia organizmu,
  • niedożywienia,
  • zbyt długiego przebywania na słońcu,
  • choroby bakteryjnej.

Najczęściej występującym rodzajem zakażenia jest opryszczka wargowa, która ma postać niewielkich pęcherzyków zogniskowanych w kąciku ust. Zanim pojawią się pęcherze, zakażona osoba może odczuwać pieczenie, mrowienie i swędzenie. W przypadku każdego rodzaju opryszczki objawy są podobne. Poza opryszczką wargową oraz narządów wzroku, występuje opryszczka narządów płciowych lub skóry. Opryszczce błony śluzowej jamy ustnej może towarzyszyć ostre zapalenie błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej, a także ostre zapalenie migdałków podniebiennych.

Ile trwa opryszczka?

Wirus rozwija się od 3 do 6 dni. Stan zapalny trwa około tygodnia. Natomiast po gojeniu się ran, które trwa ok. dwóch tygodni, człowiek nadal zaraża (do miesiąca). Zazwyczaj do piątego roku życia opryszczka wargowa przebiega bezobjawowo. Pierwsza opryszczka jest najbardziej bolesna i trwa najdłużej (do 26 dni).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak malować paznokcie?

Zadbane dłonie z pomalowanymi paznokciami o ładnym kształcie, np. migdałków, są atrybutem wielu kobiet. Przed malowaniem paznokci należy starannie oczyścić...

Zamknij