Choroby

Nieklarowany soczek dla niemowlaka

Osłabiony chorobą organizm ma problem z powrotem do zdrowia. Bez względu na to, czy to zwykły katar, czy poważniejsza infekcja, trzeba mieć siły do walki z chorobą. Niestety, większość dolegliwości chorobowych wiąże się z utratą apetytu. Podobnie jest w przypadku ospy. Walcząc z krotkami warto więc zadbać także o to, by choremu nie zabrakło wszelakich składników pokarmowych.

O malucha, którego dopadła ospa trzeba zadbać kompleksowo. Warunkiem koniecznym jest, aby został w domu i nie chodził do przedszkola czy szkoły. Dzięki temu będzie mógł w spokoju powracać do zdrowia, a jednocześnie nie będzie zarażał swoich rówieśników. Jednak pozostanie w domu to nie wszystko – trzeba zadbać o pielęgnację krostek oraz o właściwą dietę chorego dziecka.

 

Brak apetytu podczas ospy

Ospa nie jest chorobą obłożną, nie ma konieczności leżenia w łóżku czy przyjmowania garście różnych tabletek. Dzieci chore na ospę, choć musza przez co najmniej dwa tygodnie zostać w domu, mogą bawić się w spokoju, o ile ich samopoczucie im na to pozwala. Jednak warto przy tym zwrócić uwagę na właściwe odżywianie. Większość chorych maluchów automatycznie traci apetyt i trudno jest je namówić do zjedzenia czegokolwiek. Choć nie chcą jeść, nie tracą energii, co jest złudne. Maluchy potrzebują wszystkich składników pokarmowych, nawet ich krótki niedobór może mieć długofalowe konsekwencje. Zamiast serwować dziecku normalne posiłki, dawajmy im do jedzenia dania zmiksowane i w postaci papek. Brak apetytu często powodowany jest podrażnioną błoną śluzową jamy ustnej i przełyku. Dieta w czasie ospy to jedzeni jak najmniej przyprawione, by nie wzmagało tych dolegliwości.

 

Dieta podczas ospy

Jadłospis w czasie ospy jest więc mocno ograniczony. Aby go urozmaicić, możemy podawać choremu nieklarowane soczki dla niemowląt. Po pierwsze po to, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. A po drugie, by maluch miał zapewnioną codzienną dawkę witamin i minerałów. Nieklarowane soczki dla niemowląt są gęste, dzięki temu nie będą podrażniać błony śluzowej układu pokarmowego. Są gęste, esencjonalne, zapełnia brzuszek i dziecko na pewno nie będzie głodne. Warto mieć ich duży zapas, by podawać je o każdej porze, w dzień i w nocy. Soczki są bogate w witaminy, szybko postawią maluchy na nogi, a jednocześnie powoli wzmocnią ich apetyt. Razem z soczkami można więc powoli zacząć podawać inne dania. Oczywiście, w niewielkich ilościach, ale często.

 

Więcej na temat ospa a brak apetytu znajdziesz na: http://parenting.pl/portal/wspomoz-zdrowie-dobra-kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszechobecne zdrowie

„Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto cię stracił …” – nie bez powodu mawiał poeta, gdyż...

Zamknij