Choroby

Nie daj się endometriozie

Endometrioza dopada najczęściej młode kobiety, między trzydziestką a czterdziestką. Jej główne objawy to silny ból w obrębie miednicy, występujący często podczas miesiączki, ale może też pojawiać się w inne dni cyklu.

Oprócz bólu dodatkowymi objawami mogą być biegunki, zaparcia, wzdęcia brzucha, nieregularne miesiączki, obfite krwawienia oraz przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje nawet po wielogodzinnym wypoczynku.

Leczenie endometriozy jest skomplikowane i wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe, które mogą świadczyć o endometriozie, musisz przede wszystkim wybrać się do ginekologa. Ranking lekarzy, którzy cieszą się zaufaniem pacjentów możesz znaleźć w sieci. W takiej bazie znajdują się namiary na ginekologów z całej Polski — bez względu na to, gdzie mieszkasz, na pewno uda się Tobie znaleźć kompetentnego specjalistę.

Nie tylko do ginekologa

Wizyta u ginekologa to w przypadku endometriozy nie wszystko. Przyda się też wsparcie endokrynologa, internisty, specjalisty od żywienia, a nawet psychologa — dolegliwości bólowe mogą bowiem obniżać komfort życia i powodować kiepskie samopoczucie. Samo leczenie hormonalne i przeciwbólowe może w takim przypadku nie wystarczyć. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie endometriozy jest usunięcie macicy wraz z jajnikami. To jednak ostateczność, na którą kobiety decydują się bardzo rzadko. Większość pań stawia na łagodzenie dolegliwości bólowych, by kolejne ataki bólu przebiegały w miarę łagodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczepienia dzieci przeciwko ospie

Jeżeli zastanawiasz się gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie, powinieneś najpierw dowiedzieć się czegoś o szczepionkach. W naszym kraju dostępna jest...

Zamknij