Choroby

Neuroborelioza – groźna choroba układu nerwowego

Choroby od kleszczowe są bardzo groźne dla ludzi. Mogą nawet doprowadzić do śmierci. Ich bezpośrednią przyczyną jest zaatakowanie organizmu przez bakterie o nazwie borrelia burgdorferi. Są one przenoszone przez kleszcze z gatunku Ixodes.

Czym jest neuroborelioza?

Neuroborelioza jest odmianą boreliozy, która atakuje układ nerwowy. Choroba ta może stanowić nawet 40% przypadków boreliozy występujących u ludzi. Jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ powodujące ją bakterie zazwyczaj wchodzą w fazę utajoną. Bardzo często mylona jest z depresją. Jedynym skutecznym sposobem na jej wykrycie jest wykonanie testu na obecność przeciwciał IgM i IgM przeciwko krętkom boreliozy lub badanie jej DNA, przy wykorzystaniu metody PRC.

Objawy neuroboreliozy

Bakterie borrelia burgdorferi atakują układ obwodowy i ośrodkowy, uszkadzając mózg. Pierwszymi objawami, które mogą pojawić się u zarażonej osoby, są bóle kostno-stawowe, objawy depresji, uczucie zmęczenia mięśni. Najbardziej widoczną oznaką zaatakowania przez kleszcza jest rozchodzący się rumień. Niestety nie zawsze się on pojawia. Bardzo często zdarza się, że początkowe symptomy neuroboreliozy mylone są z grypą.

Po mniej więcej miesiącu od wystąpienia pierwszych objawów choroba przechodzi do drugiego stadium. Pojawia się wtedy drętwienie skóry, niedowład mięśni oraz bóle korzeniowe. Neuroborelioza może doprowadzić również do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które będą objawiały się głównie bólami głowy. W okolicach tego stadium mogą pojawiać się również nerwice, ataki agresji, lub po prostu zwykłe rozdrażnienie.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

Początkowe objawy neuroboreliozy nie są zwykle zauważalne. Jej symptomy wydają się więc niegroźne. Dopiero w drugim oraz końcowym stadium choroba ujawnia swoje najgroźniejsze oblicze. Z uwagi na to, że jest trudna do całkowitego wyleczenia straty, jakie wyrządza w organizmie, mogą być nieodwracalne. Jest niebezpieczna dla zdrowia, ale także dla życia. Mózg odpowiada za wszystkie funkcje organizmu. Zaburzenie jego pracy może spowodować trwałe upośledzenie. Z kolei zapalenie opon mózgowych lub samego mózgu w przypadku osób o obniżonej odporności jest wyrokiem śmierci.

https://www.menopauza.pl/neuroborelioza-poznaj-objawy-boreliozy-ukladu-nerwowego/

http://polki.pl/zdrowie/choroby,jak-niebezpieczna-jest-neuroborelioza,10355484,artykul.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest spowodowana choroba Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) jest wywołana stanem zapalnym w obrębie jelit. Jej przyczyny nie zostały dokładnie zbadane. Przypuszcza się, że...

Zamknij