Porady

Najlepsze sposoby na wzdęcia

Na wzdęcia można stosować leki bez recepty, np. z symetykonem. Aktywność fizyczna pozwoli uniknąć pojawienia się uczucia pełności. Równie skuteczne jest zmiana ilości przyjmowanego jedzenia. Mniejsze posiłki przyjmowane 4-5 razy dziennie przeciwdziałają pojawianiu się wzdęć. Podobnie działa picie ziołowych wywarów, np. z kopru włoskiego.

Leki bez recepty

W aptece jest dostępnych wiele środków bez recepty, które ułatwiają wydalanie gazów, przez co likwidują wzdęcia. Symetykon powoduje, że pęcherzyki zawarte w śluzie przewodu pokarmowego oraz w trawionym pokarmie pękają. Dzięki temu napięcie jelit oraz uczucie pełności zmniejszają się. Tę substancję zawiera np. Espumisan.

Aktywność fizyczna

Ruch to prosty sposób na pozbycie się wzdęć. Po pierwsze zapobiega uczuciu pełności oraz zaparciom. Przyspiesza przemianę materii i wspomaga perystaltykę jelit. Zalegające resztki pokarmowe fermentują w jelicie grubym, co wpływa na powstawanie gazów odpowiedzialnych za uczucie wzdęcia. Po drugie aktywność fizyczna sprzyja pozbyciu się pęcherzyków powietrza z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie – pojawianiu się kłopotliwego uczucia pełności w brzuchu.

Mniejsze posiłki

Duża ilość pokarmu, który musi strawić organizm oznacza konieczność przyspieszonego wytwarzania enzymów trawiennych. Niekiedy nie ma ich w wystarczających ilościach, dlatego składniki posiłku fermentują i pojawiają się wzdęcia. Upośledzone krążenie w jelitach, np. na skutek miażdżycy, pojawia się szczególnie u osób starszych. Ważne jest, aby zjadać niewielkie porcje, około 4-5 razy dziennie. To oraz dokładne przeżuwanie i powolne jedzenie zmniejszy ilość tworzących się gazów. Dobrze jest też unikać pokarmów, które powodują wzdęcia. Należą do nich m.in. fasola, kapusta, cebula, razowe pieczywo, a także napoje gazowane.

Ziołowe napary

Dobrym sposobem na zapobieganie wzdęciom jest picie ziołowych naparów. Wywar z kopru włoskiego lub kminku pity 3-4 razy dziennie po posiłku zadziała profilaktycznie. Równie skuteczny jest napar z bazylii, a także herbata z miodem i kawałkiem startego imbiru. Po posiłku można też zjeść kilka listków świeżej mięty bądź plasterków imbiru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest białaczka?

Białaczka to niekontrolowany rozwój komórek układu krwiotwórczego. W początkowej fazie choroba objawia się anemią, bólami kości i stawów, powiększeniem węzłów...

Zamknij