Choroby

Na czym polega zatorowość płucna?

Zatorowość płucna to schorzenie, które może pojawić się m.in. na skutek problemów z przepływem krwi. Istnieje kilka postaci choroby, uzależnionych od ryzyka zgonu chorego. Objawy zatorowości pojawiają się nagle. Są to m.in. silna duszność i ból w klatce piersiowej.

Zatorowość płucna – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka zatorowości płucnej są identyczne jak te wywołujące zakrzepicę żył głębokich. Do przyczyn wywołujących te dwa schorzenia należą stany wchodzące w skład tzw. triady Virchowa. Obejmuje ona zwolnienie przepływu krwi (inaczej zastój żylny) występujący np. na skutek unieruchomienia pacjenta. Drugą składową triady są czynniki zwiększające aktywność układu krzepnięcia, np. wrodzona lub nabyta nadkrzepliwość. Ostatnim elementem wywołującym zatorowość i zakrzepicę jest uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego powstałego np. na skutek urazu. Leczenie tych dwóch chorób może być powiązane: w terapii zakrzepicy związanej z zatorowością stosuje się takie leki jak Clexane. Może on być przyjmowany także w profilaktyce choroby zakrzepowo-zatorowej.

Rodzaje zatorowości płucnej

Istnieje kilka postaci zatorowości płucnej. Są one zależne od ryzyka wczesnego zgonu chorego (w trakcie 30 dni od pierwszych objawów) spowodowanego przez to schorzenie. Ryzyko jest oceniane przez lekarza na podstawie badania i ewentualnych objawów niewydolności prawej komory serca oraz wstrząsu. Zagrożenie śmierci i leczenie jest ustalane w zależności od tego, jak ciężka postać zatorowości występuje u konkretnego pacjenta. Występują dwa główne rodzaje choroby: zatorowość płucna dużego ryzyka oraz niedużego ryzyka. Ten drugi został dodatkowo podzielony na zatorowość płucną pośredniego i małego ryzyka.

Zatorowość płucna – objawy

Objawy zatorowości płucnej najczęściej pojawiają się nagle. Ważne jest, aby od razu po ich wystąpieniu zgłosić się do lekarza. Powinno dojść do niezwłocznej konsultacji ze specjalistą w celu ustalenia stanu chorego i ryzyka zgonu. W trakcie wizyty zostanie też ustalony plan leczenia i postępowania w danym przypadku. Symptomy zatorowości to:

  • silny ból w klatce piersiowej, który może nasilać się w trakcie brania oddechu,
  • silna duszność, która zwykle pojawia się nagle,
  • przyspieszona akcja serca,
  • suchy kaszel, niekiedy połączony z krwiopluciem,
  • w cięższych postaciach choroby może dojść do omdlenia lub całkowitej utraty przytomności, a w najbardziej skrajnych przypadkach do zatrzymania krążenia.

Warto wiedzieć, że rozpoznanie zatorowości płucnej może być kłopotliwe ze względu na to, że jej objawy są podobne do tych występujących przy zawale serca, zapaleniu płuc i opłucnej oraz rozwarstwieniu aorty piersiowej. U części chorych pojawiają się też symptomy zakrzepicy żył głębokich, czyli zaczerwienienie i obrzęk oraz ból kończyny dolnej (najczęściej tylko jednej). Bolesność wraz z obrzękiem najczęściej są zlokalizowane w łydce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zwalczyć objawy przeziębienia?

Po pierwsze: pić rozgrzewające herbatki. Taką herbatkę można przygotować z suszonych owoców malin, jak również kwiatu lipy i hibiskusa. Można...

Zamknij