Choroby

Na czym polega ostra niewydolność nerek?

Ostra niewydolność nerek objawia się spadkiem objętości wydalanego moczu. Przyczyną choroby jest najczęściej zmniejszenie się przepływu krwi w nerkach, np. w wyniku krwotoku lub odwodnienia. Niewydolność nerek powodują również niektóre leki lub choroby współtowarzyszące, np. mikroangiopatia zakrzepowa.

 

Ostra niewydolność nerek – objawy

Ostra niewydolność nerek to nagłe upośledzenie funkcjonowania nerek. Kreatynina powyżej normy we krwi oraz zmniejszenie objętości wydalanego moczu lub całkowity bezmocz to najczęstsze objawy niewydolności nerek. Schorzenie prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez narząd, co może wywoływać takie symptomy, jak: biegunka, wymioty, kolka nerkowa, krwiomocz i bóle stawów.

 

Ostra niewydolność nerek – rozpoznanie

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zwrócić się do lekarza. Wynik badania, w którym wystąpi podwyższona kreatynina, informuje o tym, że należy niezwłocznie podjąć leczenie. Na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego wykonuje się badania w celu określenia konkretnej przyczyny uszkodzenia nerek bądź zaburzeń kwasowo-zasadowych czy elektrolitowych. Aby postawić prawidłową diagnozę, przeprowadza się najczęściej USG, a czasem również biopsję nerki.

 

Przyczyny ostrej niewydolności nerek

Najczęstszą przyczyną problemów z nerkami jest zmniejszenie się przepływu krwi przez narząd, np. w wyniku urazu, który spowodował krwotok lub odwodnienia na skutek oparzenia, wymiotów oraz silnej biegunki. Niskie ciśnienie krwi może wynikać również z niewydolności serca. Do ostrej niewydolności nerek dochodzi również, gdy zostaje uszkodzony ich miąższ, głównie kłębuszków lub cewek nerkowych, które są szczególnie wrażliwe na niedobór tlenu. Chorobę mogą również wywoływać czynniki toksyczne, do których należą najczęściej leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także niektóre antybiotyki, alkohol metylowy oraz glikol etylenowy zawarty, np.: w płynach do spryskiwaczy. Przyczyną niewydolności nerek są również uszkodzenia mięśni, na skutek czego produkowane są nadmierne ilości mioglobiny, która zatykają światło cewek nerkowych. Do zaburzeń pracy nerek dochodzi również w wyniku przebiegu takich chorób, jak: mikroangiopatia zakrzepowa i kłębuszkowe zapalenie nerek.

 

Ostra niewydolność nerek – leczenie

W leczeniu ostrej niewydolności nerek najważniejsze jest precyzyjne określenie przyczyny schorzenia. W przypadku, gdy nie doszło do uszkodzenia narządu, eliminacja czynnika chorobotwórczego prowadzi do poprawy jego pracy oraz zmniejszenia stężenia kreatyniny w krwi. Aby udrożnić drogi moczowe, usuwa się kamienie moczowe lub zakłada cewnik do cewki. Podczas leczenia uszkodzonych nerek należy kontrolować objętość oddawanego moczu. W zależności od jego objętości, reguluje się ilość podawanie płynów osobie chorej. U niektórych pacjentów stosuje się leczenie nerkozastępcze do momentu całkowitego powrotu czynności narządu. Wskazaniem do leczenia jest obrzęk płuc lub mózgu, nadmiar potasu we krwi oraz ciężka kwasica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Farmakologiczne i domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie to np.: gorąca herbata z malin, mleko z czosnkiem czy ziołowe napary do płukania gardła. Ciało...

Zamknij