Choroby

Moda na ospa party

W ciągu ostatnich lat coraz częściej mówi się w Polsce na temat ospa party. Jest, to praktyka opierająca się na spotkaniach dzieci, spośród których co najmniej jedno jest zainfekowane wirusem ospy. Celem kinderbalu jest zarażanie się innych maluchów. Rodzice, którzy decydują się na taki krok, rzekomo kierują się dobrem swoich dzieci. Twierdzą, że lepiej, aby przeszły ospę wietrzną jak najwcześniej (zachorowania dotyczą głównie przedszkolaków, uczniów młodszych klas szkół podstawowych oraz maluszków uczęszczających do żłobków). Zatrważająca moda, która zdaniem wielu lekarzy jest wręcz łamaniem prawa, przybyła do nas z Zachodu. Amerykanie zainicjowali imprezy tego rodzaju. Skrajnym przejawem takich praktyk jest również przesyłanie pocztą smoczków, kocyków czy lizaków, z których korzystali chorzy na ospę. W Europie Zachodniej zarejestrowano nawet przypadki tworzenia wydarzeń na portalach społecznościowych, informując tym samym o możliwości przyprowadzenia dziecka na ospa party pod wskazany adres.

Krytyka ospa party

Pediatrzy i immunolodzy twierdzą, że ospa party, to dowód nieodpowiedzialności, lekkomyślności i przesądności rodziców. Ryzyko ospa party, to groźne powikłania. Wbrew pozorom, nie każde dziecko przechodzi ospę łagodnie. Należy pamiętać, że  ospa wietrzna, to nieobliczalny wirus. Ryzyko ospa party, to przede wszystkim bakteryjne zakażenia skóry. Dzieciom trudniej jest powstrzymać się od drapania swędzących wykwitów. Niestety, uporczywy świąd i drapanie prowadzi do tego, że wirus szybciej się rozprzestrzenia. Ospa party niesie ze sobą ryzyko zakażeń skórnych, których rezultatami bywają blizny oraz interwencja chirurgiczna.

Powikłania

Najgroźniejsze komplikacje wywoływane przez wirus ospy wietrznej, to zapalenia mózgu, a nawet zakażenie krwi, czyli sepsa. Jeśli masz małe dziecko, powinieneś wiedzieć, że ryzyko ospa party, to także zapalenie płuc, upośledzenie odporności czy zaburzenia równowagi. Najlepszą alternatywą okazują się szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Zdrowie i bezpieczeństwo  dziecka powinno być priorytetem dla każdego rodzica, a ryzykowane ospa party, to jedynie pozorna oszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nie daj się endometriozie

Endometrioza dopada najczęściej młode kobiety, między trzydziestką a czterdziestką. Jej główne objawy to silny ból w obrębie miednicy, występujący często...

Zamknij